130 let
Mafie - ilustrační foto.

Mafie - ilustrační foto. | foto: archiv

Proč vítězí insolvenční mafie

  •   18:22
Pavel Juříček boj s insolvenční mafií o svou firmu Mora prohrál. Problém, který opět otevřel, je komplot krytý z vysokých míst politiky a justice, nebo jen hora drzosti zločinců, která jim prochází díky nepřipravenosti policie a žalobců, nebo mix obojího.

Jeden z nejznámějších českých velkopodnikatelů Pavel Juříček oznámil, že přesune svůj holding do Nizozemska. Důvod? Majitel výrobce autodílů Brano Group je zklamán přístupem vlády, zejména ministerstva spravedlnosti, a soudů k řešení problémů s insolvenční mafií, kvůli jejímž praktikám přišel o firmu Mora.

Juříček boj o svou firmu prohrál, problematice insolvencí věnoval nespočet hodin a v roli viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy se stal jakýmsi ombudsmanem pro podnikatele, kteří léta vedou heroický boj s mafií. Kauza Mora mi není detailně známá, škoda, že se Pavel Juříček, kterého poměrně dobře znám, neobrátil na LN, abychom podnikatele v jeho boji podpořili.

Nečinnost státu

Majitelé firem, které se insolvenční mafie rozhodla napadnout, se často obracejí na nás a investigativní novináři našeho listu jejich kauzy podrobně popisují. Potíž ale je, že články odkrývající spletité vztahy mezi offshorovými zločineckými strukturami, které do insolvencí přihlašují smyšlené pohledávky, jsou velice komplikované a čtenáře bohužel příliš nezajímají.

Nejvíce poškození majitelé firem už spekulují, zda příčina nečinnosti státu netkví v tom, že někteří předsedové soudů jsou insolvenční mafií ovlivňováni nebo byli právě jí v minulosti instalováni do svých postů

Navzdory tomu je soustavně zveřejňujeme, snad i v naději, že zaujmou premiéra, ministra spravedlnosti, státní zástupce, policisty či předsedy dotčených krajských soudů. Nečinnost státu při potírání mafií v insolvenčních řízeních zaráží, neboť už bývalá ministryně spravedlnosti měla silné postavení vůči předsedům soudů, kteří jsou také zodpovědní za protikorupční systémová opatření. Jsou to normální manažerská rozhodnutí, jež se vůbec netýkají nezávislosti soudního rozhodování.

Jenže když je nad slunce jasné, že v některých kauzách soudce rozhoduje nestandardně, a je podezření ze stranění určitému toxickému účastníkovi sporu, má předseda možnost takového soudce upozornit na důsledky jeho verdiktů, například pokud kvůli tomu vznikne státu škoda, a zahájit proti němu kárnou žalobu. A neděje se to, přestože insolvencí, kde byli poctiví podnikatelé v uplynulých letech očividně okrádáni, jsou v této zemi desítky.

Nejvíce poškození majitelé firem už spekulují, zda příčina této nečinnosti netkví v tom, že někteří předsedové soudů jsou insolvenční mafií ovlivňováni nebo byli právě jí v minulosti instalováni do svých postů. Připustit něco takového po 25 letech budování demokracie by pro společnost bylo opravdu devastující zprávou.

Složitá finanční kriminalita

O různých hrůzných insolvencích v uplynulých pěti letech jsem napsal stovky reportáží a komentářů, ale jako by šlo o marné volání do pouště. Občas se objevila zpráva, že do té či oné insolvence vstupuje státní zástupce. Řekl jsem si: Skvělé, teď se vše odhalí. Nic se nestalo.

Pravdou je, že policistů a státních zástupců, kteří jsou schopní pochopit extrémně složitou finanční kriminalitu, je velmi málo

Pravdou je, že policistů a státních zástupců, kteří jsou schopní pochopit extrémně složitou finanční kriminalitu, je velmi málo. Z těchto lidí by se měl vytvořit speciální tým, který by mohl mít rychlé výsledky, už i proto, že v různých kauzách se většinou potkáváme se stejnými mafiány napojenými na pár toxických finančních skupin.

Problém, který opět otevřel Pavel Juříček, je tedy buď komplot krytý z vysokých míst politiky a justice, nebo jde pouze o horu drzosti zločinců, která jim prochází díky nepřipravenosti policie a žalobců. Bohužel, vypadá to na smrtící mix obojího.

Autor: István Léko
  • Vybrali jsme pro Vás