130 let
Límečky si ve vídeňském salonu Knize v minulosti vybírali například Kurt Tucholsky, Billy Wilder anebo španělský král Juan Carlos.

Límečky si ve vídeňském salonu Knize v minulosti vybírali například Kurt Tucholsky, Billy Wilder anebo španělský král Juan Carlos. | foto: © ČESKÁ POZICEČeská pozice

Schwarzenbergův krejčí se vrací do Prahy

  •   10:37

Legendární pánské krejčovství Knize & Comp otevře pobočku v Pánské pasáži. Návrat značky do metropole potěšil i českého ministra zahraničí.

Věhlasné pánské krejčovství Knize & Comp se po téměř 70 letech vrací do Prahy. ČESKÉ POZICI to potvrdil majitel vídeňského salonu Rudolf Niedersüß. „V neděli jsem navštívil Prahu a rozhodl se, že otevřeme dependanci v Pánské pasáži, která vzniká v ulici Na příkopech,“ řekl Niedersüß. Jak přesně bude nová spolupráce vypadat, krejčí zatím upřesnit nedokázal: „V příštích týdnech začneme s architekty zpracovávat první návrhy.“

Pánská pasáž je novým projektem společnosti Metrostav a měla by své brány otevřít již v polovině dubna. „Ulice Na příkopech se tak brzy stane cílem pro charismatické muže s osobitým stylem,“ slibuje otec projektu, proslulý pražský hoteliér Ivan Chadima, a upřesňuje: „Knize nepřiveze do Prahy jen svou konfekci, ale bude zde rovněž šít obleky na míru.“ Knize prodává kromě vlastní konfekční linie také obleky italských domů Brioni a Kiton. „I jejich konfekci ale předem necháváme upravit podle našich představ. Obleky Knize jsou měkčí, silueta je uvolněnější a zdůrazňuje tajli,“ poznamenává Niedersüß.

Návrat Knizete zřejmě nepotěší malostranské krejčovství Zach a spol.

Zpráva o návratu vídeňského krejčovství potěšila i českého ministra zahraničí. „To je bezva. Knize je skvělé krejčovství, navíc má v Praze tradici. Už dávno u něj ale nešiji, protože nemám čas jezdit do Vídně,“ řekl ČESKÉ POZICI Karel Schwarzenberg. O něco méně nadšení pravděpodobně budou v malostranském krejčovství Zach a spol., kde si Schwarzenberg nechává šít své obleky nyní.

O pražské krejčovství přišla rodina Wolffových, která tehdy dům vlastnila, když v roce 1945 zmizelo za železnou oponou. „Po roce 1989 jsme chtěli získat naši prodejnu v Praze zpět, jenže společnost Čechofracht, která budovu vlastnila, nám v tom zabránila. Namísto našeho starého obchodu nám nabídli takovou díru opodál, což jsme samozřejmě odmítli. Tehdy jsem udělal velkou chybu, měl jsem se rovnou dát dohromady s Karlem Schwarzenbergem. Ten věděl, jak na to,“ podotkl Niedersüß koncem loňského roku v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ.

Eleganci na míru nabízí Rudolf Niedersüß za zhruba šest tisíc eur. Talent a zkušenost tamních krejčích holt na stojanech obchodních domů s neonovými nápisy SALE nenajdete. Zato vám dírky na knoflíky na rukávech saka prošije sám pětasedmdesátiletý pan Niedersüß a udělá to stejně precizně, jako to už dělal u obleků německého novináře Kurta Tucholského, amerického scenáristy Billyho Wildera či španělského krále Juana Carlose.

Autor: Petr Matějček
  • Vybrali jsme pro Vás