130 let
Ropák 2013

Ropák 2013 | foto: Děti zeměČeská pozice

Titul Ropák 2013 získal... Ing. Miloš Zeman, prezident České republiky

  •   17:01
Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňského roku dostal prezident Miloš Zeman. Jeho tragikomickou sestru, Zelenou perlu roku, si vysloužil ministr financí Andrej Babiš. Vítězům blahopřejeme.

Anticenu Ropák za největší protiekologický počin loňského roku dostal prezident Miloš Zeman. Vysloužil si ji zejména za podporu výstavby asi 380 kilometrů dlouhého plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe. O vítězi 22. ročníku ankety pořadané spolkem Děti země rozhodlo 90 ze 113 porotců.

Zemanovi dále vyčítají podporu prolomení územních limitů schválených českou vládou, kácení kůrovcem napadených stromů v Národním parku Šumava a podporu výstavby dvou jaderných bloků v JE Temelín a pátého bloku v JE Dukovany.

V 19. ročníku ankety „Zelená perla roku“ pak nejvíce zabodoval ministr financí Andrej Babiš, který ještě jako předseda představenstva společnosti Agrofert Holding napsal v článku, který publikovaly Palamentní listy 11. května 2013:

„My se jednou asi z té demokracie poděláme, všichni. Jak jinak totiž vysvětlit to, že se tu k dálnici vyjadřuje jezevec, ekologický terorista a taky každý starosta chce mít výjezd...“

Další medailisté Ropáka 2013:

2) Tomáš Chalupa (ODS), bývalý ministr životního prostředí

Mimo jiné za návrh nové vyhlášky o ochraně mimolesních dřevin, která ve městech snižuje jejich ochranu před vykácením, neboť rostou-li na oplocených zahradách, pak povolení nebude nutné

3) Martin Kuba (ODS), bývalý ministr průmyslu a obchodu

Například za předložení návrhu usnesení vlády, kterým se snažil obejít standardní proces schvalování aktualizace Státní energetické koncepce ČR do roku 2040.

Další pořadí Zelené perly 2013:

2) Milan Chovanec (ČSSD), ministr vnitra

„Kdyby to šlo, všechny vlaky bych hned zrušil a nahradil bych je autobusem.“

(z článku Vlaky, nebo autobusy? Kraje i stát šetří, vlakům ale dávají přednost, ihned.cz, 23. září 2013)

3) Jaroslav Foldyna (ČSSD), poslanec

„Na dostavbu dálnice D8 mám radikální názor. Je třeba ji okamžitě dostavět, třeba i speciálním zákonem lex D8 a na opakované sabotáže ze strany ekologických iniciativ se vykašlat.“

(z článku Foldyna: Lékem na nezaměstnanost jsou prospěšné práce, vyšel v Ústeckém deníku 7. října 2013)

Jak šel ropácký čas

Nejstarší ekologická anketa Ropák roku, určená největším ničitelům přírody, zakořenila ještě v česko-slovenské federaci, ale od druhého ročníku je už pouze českým žebříčkem. A nejspíš i českým vynálezem, protože nápad se zrodil mezi členy Dětí Země. Povídka o fiktivním zakladateli ze Spolku krušnohorských ropáků Miloši W. Mlčochovi už dnes nudí. Nicméně inspirace pochází právě z této lokality, odkud vzešel i dnes už legendární film Jana Svěráka Ropáci (1988), který získal studentského Oscara.

První podobu ropáka zachytila v roce 1987 výtvarnice filmu Barbara Šalamounová. Obé, film i figurka, byly bezprostřední inspirací pro založení ankety. Rok co rok se měnící držitelé anticeny Ropák roku nenechávají na nic z toho zapomenout. Ani na stále aktuální a vtipný film, který se při vyhlašování Ropáků často znovu a znovu promítá, ani na figurku a samozřejmě ani na samu anticenu.

Stálý pořadatel ankety Miroslav Patrik z Dětí Země k tomu před dvěma lety při jublilejním 20. ročníku připomněl: „Jen stěží by tehdy někdo mohl předvídat, že slovo ropák bude tak zpopularizované (najdeme ho i v křížovkách), takže se stane synonymem pro bezuzdné ničení přírody. Ačkoliv existuje několik pozitivních ekologických ocenění, včetně státních, tato anticena se stala v rámci oboru nejznámější.“

Tragikomická sestra Zelená perla

O dva roky mladší než Ropák je soutěž o nejhloupější výrok v ekologické problematice, která svůj název dokonce dostala až během let, co odrostla z plenek. Bývávaly časy, kdy vítězné výroky spíš rozesmávaly než hrozily, takže jim název soutěže opravdu padnul. Trend posledních roků i ve výrocích značně přitvrzuje.

Autor: Redakce ČESKÉ POZICE
  • Vybrali jsme pro Vás