130 let
Izraelský publicista Saul Singer navštívil 12. května Prahu, aby prezentoval český překlad knihy Start-Up Nation, kterou napsal společně s Danem Senorem.

Izraelský publicista Saul Singer navštívil 12. května Prahu, aby prezentoval český překlad knihy Start-Up Nation, kterou napsal společně s Danem Senorem. | foto: © archivČeská pozice

Západní civilizace se nehroutí, jen ji jiné dohánějí

Asie
  •   6:33

Malá země Izrael může mít velký vliv na rozvoj vědění, říká v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ jeden z autorů knihy Start-Up Nation Saul Singer.

Izraelské technologie se pro světovou ekonomiku stávají stejně nepostradatelnými jako arabská ropa. A v budoucnu by mohly hrát ještě významnější roli. Západní byznys si to jasně uvědomuje. To je jeden ze závěrů knihy Start-Up Nation. Příběh izraelského hospodářského zázraku od Dana Senora a Saula Singera, jež právě vyšla v českém překladu. Při této příležitosti Saul Singer navštívil 12. května Prahu a pražský knižní veletrh a poskytl ČESKÉ POZICI rozhovor.

ČESKÁ POZICE: Jak byste vysvětlil, že u západních vlád, médií a akademického prostředí do takové míry sílí nevraživost vůči Izraeli, že to ohrožuje jeho přežití, a tím i světový technologický rozvoj?

SINGER: Jeden z důvodů, proč jsme se s Danem Senorem rozhodli napsat knihu Start-Up Nation, je malá informovanost o roli Izraele na globální technologické scéně. Doufáme, že se tato informovanost zvýší a víc zemí objeví velké synergie, které se dají vytvořit spoluprací s Izraelem. Zmírní-li to i nevraživost, byl by to příjemný vedlejší produkt takové spolupráce. Pomáhat jiným zemím a firmám k větší inovaci je však samo o sobě skvělou věcí.

ČESKÁ POZICE: S růstem nevraživosti západních zemí vůči Izraeli a jeho sílícím obchodem s rozvojovými zeměmi se dá pozorovat přesun Izraele k partnerství se státy, jako je Indie, Čína, Thajsko a jiné, které, jak připomínáte, nemají žádné, nebo jen zanedbatelné dědictví antisemitismu?

SINGER: Partnerství se dají a mají rozvíjet s jakoukoli zemí. Včetně těch, které se zdají vůči Izraeli nepřátelské. Vypadá to, že je o to zájem. Kniha se překládá do arabštiny a turečtiny a palestinský premiér Salám Fajad má prý naši knihu na psacím stole. Existují obrovské příležitosti k rozšíření styků s Asií, Evropou, Jižní a Střední Amerikou a Afrikou.

ČESKÁ POZICE: Je to vědomá strategie vlády nebo spontánní iniciativa soukromých podnikatelů?

SINGER: Obojí.

Recenzi knihy Start-Up Nation. Příběh izraelského hospodářského zázraku najdete zde.

ČESKÁ POZICE: Cítí někteří izraelští podnikatelé, že nastala doba jako už několikrát v židovských dějinách, v níž se Židé přesunou z hroutící se civilizace do příští přežívající, což by mohla být Asie?

SINGER: Nemyslím si, že se západní civilizace hroutí. Dalo by se však tvrdit, že jiné civilizace ji dohánějí. Není důvod, proč by Izrael měl mezi nimi volit. Zejména proto, že postupně slábnou bariéry a rozdíly mezi civilizacemi, snad jen s dočasnou výjimkou částí islámského světa.

ČESKÁ POZICE: Jak by se mohl vyvíjet přesun od partnerství se Západem k partnerství s jinými zeměmi?

SINGER: Nenazýval bych to „přesunem“. Jak říkám, Izrael se musí angažovat s rozvinutými i rozvojovými zeměmi.

ČESKÁ POZICE: V židovských dějinách se dá odpozorovat, že nejbezpečnější židovskou strategií je udělat se nepostradatelnými pro mocné. A kdykoli se to nedařilo, byla to jedna z příčin židovských katastrof. Uvědomují si to izraelští podnikatelé (ne-li politici) a pracují vědomě na takové nepostradatelnosti v kritickém bodě vztahů Židů a Nežidů?

SINGER: Situace, kterou popisujete, platila v dobách, kdy Židé neměli svůj stát a každá židovská komunita a Židé jako celek se museli soustředit na základní přežití. Židé by se už neměli vnímat ve „stavu přežívání“, ale jako národ, jehož účelem je spojit se s jinými národy kvůli vytváření lepšího světa. Kniha Start-Up Nation dokumentuje, že Izrael to už prokazuje a že i malá země může mít velký vliv na rozvoj lidského vědění a schopností řešit globální problémy.

ČESKÁ POZICE: Izraelské technologie využívají i muslimské země, jako je Malajsie a Indonésie. Naznačuje to, že s islámem, nebo s některými jeho částmi, se odehrávají zákulisní pokusy o smíření?

SINGER: V arabském a muslimském světě je mnoho lidí, kteří by rádi s Izraelem spolupracovali, kdyby se odstranila politická a ideologická omezení. Zájem o naši knihu v těchto zemích, ukazuje, že je tam hodně nevyužitého potenciálu.

ČESKÁ POZICE: Izraelský technologický boom je zjevně teprve ve fázi „start-up“. Jak daleko a jak rychle by se mohl vyvíjet?

SINGER: Nemá to žádné záruky, ale obrovský potenciál. Ve světě, kde se zrychluje tempo změn, roste význam inovací. To znamená, že Izrael je v dobré pozici vybudovat si ještě větší vliv.

Saul Singer

Do roku 1994 žil v USA, kde mimo jiné působil jako poradce v Kongresu – ve výboru pro zahraniční vztahy Sněmovny reprezentantů a v senátním výboru pro bankovnictví. Od roku 1994 žije v Izraeli, dnes v Jeruzalémě. Komentátor a bývalý redaktor izraelského deníku Jerusalem Post. Píše také pro deník Wall Street Journal, měsíčník Commentary, čtvrtletník Middle East Quarterly a další časopisy.

Autor: Benjamin Kuras
  • Vybrali jsme pro Vás