130 let
Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem.

Bývalý jednatel Lukoilu Martin Nejedlý s prezidentem Milošem Zemanem. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zemanův problém: Jednatel Lukoil Aviation Czech Martin Nejedlý

Vladimír Putin
  •   9:31
Odvolací soud potvrdil pokutu pro firmu Lukoil Aviation Czech, jejímž jednatelem byl Martin Nejedlý, poradce prezidenta Miloše Zemana. Ten přitom řekl, že pokud soud pravomocně rozhodne v neprospěch Lukoilu, zváží Nejedlého setrvání.

Pozice klíčového muže hradního týmu – podnikatele Martina Nejedlého – se otřásla. Odvolací soud totiž ve středu 27. dubna potvrdil téměř 30milionovou pokutu pro firmu Lukoil Aviation Czech za porušení smlouvy při obchodech s palivem se Správou státních hmotných rezerv. Jednatelem společnosti byl až do loňského léta poradce prezidenta Miloše Zemana.

Hlava státu přitom v minulosti řekla, že pokud soud pravomocně rozhodne v neprospěch Lukoilu, zváží Nejedlého další setrvání mezi svými rádci. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se oba muži sejdou v nejbližší době, aby situaci prodiskutovali.

Peníze do předvolební kampaně

Společnost Lukoil Aviation Czech je nyní v likvidaci. Její právník Petr Jindřich Syrovátko ale řekl, že na zaplacení částky firma prostředky má: „Ve chvíli, kdy bude rozsudek doručen, to samozřejmě bude zaplaceno.“ Podnik má ještě možnost podat dovolání. „Společnost je v likvidaci a to dovolání tu věc samozřejmě prodlouží,“ poznamenal právník.

Prezident Zeman se jen těžko bude chtít takto důležité figury zbavit. Obzvlášť když Nejedlý vložil nemalé peníze do jeho předvolební kampaně.

Rozhodování o Nejedlého osudu nebude pro Zemana jednoduché. Vlivný podnikatel totiž stojí za jeho návratem na výsluní. Na Hrad mu pomohl z postu šéfa volební kampaně, důležitého sponzora a člena vedení Strany práv občanů. Prezident se mu za to odvděčil. Nejedlý v jeho týmu zastává zcela zásadní postavení. Na jeho mínění a kontakty Zeman hodně dá.

Společně s kancléřem Vratislavem Mynářem se Nejedlému daří rozhodovat, kdo bude mít k prezidentovi přístup a kdo ne. Aniž by měl na Hradě jakýkoli úvazek, disponuje navíc rozlehlou kanceláří v blízkosti pracovny Miloše Zemana. A hlava státu ho bere i na nejdůležitější zahraniční jednání, často dokonce namísto šéfa zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynka Kmoníčka. Prezident se proto jen těžko bude chtít takto důležité figury zbavit. Obzvlášť když Nejedlý vložil nemalé peníze do Zemanovy předvolební kampaně.

Pokračování spolupráce

Jistou nápovědou, jak by se mohl zachovat, je jeho vztah ke kauze kancléře Vratislava Mynáře. Toho Zeman ponechává na Hradě i bez bezpečnostní prověrky. Nepřekvapí, že je to také proto, že má Mynář jednoznačnou podporu Nejedlého. Z okolí hlavy státu proto zaznívají spíše skeptická vyjádření, která se skutečným odstřižením od vlivného podnikatele příliš nepočítají. „Stát se toto premiéru Zemanovi, postupoval by nekompromisně. Ale prezident Zeman? To asi bude jinak,“ hodnotí jeden ze zdrojů obeznámených se situací na Pražském hradě.

Jelikož byznysmen Nejedlý na Hradě smlouvu, nemůže ho nikdo jen tak vyhodit. A když se s ním prezident Zeman rozhodne scházet a radit nadále, těžko mu to někdo zakáže.

Otázkou také je, jak by mělo takové přerušení kontaktů s Nejedlým vypadat. Jelikož nemá byznysmen na Hradě smlouvu, nemůže ho nikdo jen tak vyhodit. A když se s ním Zeman rozhodne scházet a radit nadále, těžko mu to někdo zakáže. Jedinou překážkou proto pro prezidenta může být ztráta reputace v případě, že bude nadále využívat služeb člověka, jehož firma prohrála se státem zásadní spor a musí mu zaplatit 30milionovou pokutu za porušení smlouvy.

Už v posledním průzkumu CVVM klesla důvěra občanů v hlavu státu z 62 na 56 procent. A to bylo ještě před soudním verdiktem ve středu 27. dubna. I tak se ale Zeman těší vysoké důvěře voličstva. Nejhorší výsledky měl na přelomu let 2014 a 2015.

Zemanův kontroverzní poradce Nejedlý nadále tají svůj životopis

Vedle Miloše Zemana se objevil na snímcích z jednání s Vladimirem Putinem v Moskvě. Ruského státníka měl vyobrazeného rovněž na krytu mobilního telefonu. Martin Nejedlý je důležitou spojkou českého prezidenta na východ. Bývalý ligový volejbalista Zbrojovky Brno po skončení sportovní dráhy začal podnikat. Nejprve v Německu a poté v Rusku. V obou zemích nejprve obchodoval s automobily, zejména na východě, ale brzy pronikl i do energetiky.

Právě při jednom takovém projektu se ve velké východní zemi poznal s podnikatelem a vlivným lobbistou Miroslavem Šloufem, který dlouhodobě platil za Zemanovu pravou ruku. Oba si padli do noty a začali spolu obchodovat. Nejedlého firma ENE Investment dokonce dodnes sídlí na stejné adrese v pražské Školské ulici, kde byla legendární Šloufova kancelář, v níž se scházeli zákulisní hybatelé i špičky politiky a byznysu.

Společně také naplánovali Zemanův návrat do velké politiky a začali sypat miliony do jeho prezidentské kampaně a Strany práv občanů, která mu měla na Hrad pomoci. Zeman se ale po vítězství ve volbách od Šloufa odstřihl a ten si následně stěžoval (nebyl však jediný), že si prezidenta zprivatizovali Nejedlý s kancléřem Vratislavem Mynářem.

Ruské podnikání v mlze

Linka od Šloufa na Hrad je dostatečně známá, v mlze ale zůstávají další detaily Nejedlého podnikání v Rusku. V době, kdy se stal v podstatě nejdůležitějším Zemanovým rádcem, požádal server Česká pozice o jeho životopis. Veřejnost má přece nárok vědět, kdo je klíčovým mužem přímo zvoleného prezidenta. Obzvlášť poté, co se hlava státu nijak netají východním směřováním své „ekonomické diplomacie“, a když média spekulovala i o možnosti, že na jeho kampaň plynuly rubly z ropovodů ruského Lukoilu.

Kontroverzní podnikatel ale své pracovní curriculum vitae nikdy neposkytl. Neučinil tak ani na opakované dotazy Lidových novin. Ty o životopis žádaly i přímo na Hradě, ale nedočkaly se jej. Prezidentská kancelář argumentuje tím, že Nejedlý není jejím zaměstnancem. Pozoruhodným faktem ovšem je, že mezi poradci hlavy státu figuruje i další podnikatel orientovaný na Rusko – Pavel Galuška.

Ten je Nejedlého dlouholetým partnerem v byznysu (ve firmě Lukoil Aviation Czech byl finančním ředitelem), a dokonce čas od času využívá jeho hradní kancelář. Galuška zároveň pomáhal s účty zemanovské Strany práv občanů i s prezidentskou kampaní pozdějšího vítěze první přímé volby hlavy státu.

Ale zpět k Nejedlému. Místopředseda Strany práv občanů má za manželku sestru známé modelky Andrey Verešové. O Alexandře Nejedlé psali před dvěma lety novináři jako o realitní kouzelnici. MF Dnes tehdy zjistila, že v roce 2006 koupila byt kousek od „Staromáku“ za směšných 300 tisíc korun. Podle odborníků jde o pouhý zlomek tržní ceny. Stejně úspěšná byla s nákupem pozemku nedaleko Říčan.

Tomáš Tománek

Pět českých kauz Lukoil Aviation Czech.

1. O čem soud ve středu 27. dubna pravomocně rozhodl?

Na jedné straně stála státní správa hmotných rezerv, na druhé tuzemská společnost Lukoil AviationCzech, v níž poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý až do loňského června působil jako jednatel. To, jak přesně Nejedlého byznys se Správou státních hmotných rezerv začal, obestírá tajemství.

Smlouvu se státem podepsala Lukoil Aviation Czech jako společný podnik Nejedlého a ruského gigantu Lukoil už v roce 2009. Od správy měla koupit starý uskladněný letecký petrolej a později dodat ve stejném objemu nový. Podobné smlouvy se uzavírají, aby stát palivo v zásobnících z technologických důvodů obměňoval.

Ze strany Nejedlého šlo o tradiční spekulaci na vývoj cen. Společnost, v níž byl jednatelem, počítala s tím, že palivo na trhu získá za nižší částku, prodá ho státu a na rozdílu vydělá. To se ale nestalo. Společnost zpátky dodala jen polovinu dohodnutého množství. Původně odebrala 30 tisíc kubíků za 275 milionů korun, zpět však dodala petrolej jen za 134 milionů.

I když ani jedné ze stran nevznikla reálně škoda, Lukoil Aviation Czech tím porušila smlouvu. Už loni soud rozhodl, že kvůli tomu musí zaplatit pokutu 27 milionů korun. Soud ve středu 27. dubna rozsudek potvrdil.

2. Dostane stát od Nejedlého firmy peníze nazpět?

Její advokáti nyní tvrdí, že dluhy zaplatí. „Lukoil nedluží v České republice nikomu nic a tady vede pouze legitimní spor o tuto částku. Takže ve chvíli, kdy bude rozsudek doručen, to samozřejmě bude zaplaceno,“ uvedl právní zástupce společnosti Jindřich Syrovátka s tím, že je s rozsudkem hrubě nespokojen.

Zádrhelem by však mohlo být, že už po prvním verdiktu loni v létě přešla Lukoil Aviation Czech do likvidace. Co to znamená? Likvidace je poměrně neprůhledný proces postupného zániku firmy, který řídí určený likvidátor. V tomto případě advokát Tomáš Rychlý, který společnost v minulosti zastupoval.

Nyní by měl postupně rozprodávat majetek a umořovat dluhy. Podle posledních účetních uzávěrek vykazovala společnost ztrátu a záporný vlastní kapitál. Její auditoři zmínili, že ji drží nad vodou jen půjčky od ruského gigantu Lukoil. Ten se podle informací týdeníku Respekt k dalšímu sanování aktivit české pobočky příliš nemá.

3. Jaké je spojení prezidentova poradce Nejedlého s ruským Lukoilem?

Nejedlý českou společnost, která nyní prohrála spor, spoluzakládal a působil v ní jako jednatel. Dalším jednatelem byl Dmitrij Romaněnko, šéf Lukoilu pro ČR a Nejedlého blízký přítel. Podle obchodního rejstříku společnost ovládal z 60 procent mateřský Lukoil se sídlem v Nizozemsku, 40 procent náleželo české akciové společnosti Ene Investment, kterou s největší pravděpodobností ovládá právě Nejedlý.

Ten se k vlivným kontaktům v ruském byznysu dostal v průběhu devadesátých let. Podnikat začal v Německu, kam odešel ještě jako volejbalový reprezentant. Zabýval se prodejem automobilů, což ho přivedlo do Ruska, kde obchodoval s luxusními značkami.

4. Kde se vzal ruský Lukoil v Česku?

Historie působení ropného gigantu na tuzemském trhu sahá dávno před zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky. První zlom nastal za pravicové vlády Mirka Topolánka, jehož ministr dopravy Aleš Řebíček patří též mezi Nejedlého přátele. S ním také tehdy strávil dovolenou ve slavné vile vToskánsku.

V roce 2007 získala Lukoil Aviation Czech lukrativní zakázku na dodávky pro ČSA na ruzyňské letiště, a to měsíc poté, co společnost vznikla. Dle tehdejších vyjádření společnost vyhrála ve výběrovém řízení, díky kterému nahradila dosavadního dodavatele společnost Shell. Za prosazení vítězství česko-ruské firmy lobboval podle vlastních slov i Miroslav Šlouf, donedávna pravá ruka Miloše Zemana.

Podle informací otištěných v MF DNES mohlo jít o výměnný obchod, který umožnil vznik Topolánkovy vlády s pomocí dvou přeběhlíků z ČSSD – Miloše Melčáka a Michala Pohanky. „Když už jsme mluvili o Lukoilu, pan Šlouf se nedávno přiznal, že v roce 2007 za Lukoil lobboval u Marka Dalíka, aby vláda souhlasila s tím, že Lukoil bude dodavatelem pro ČSA. A my se můžeme ptát, co za to bylo. Shodou okolností těsně poté, co pánové Melčák a Pohanka podpořili Topolánkovu vládu,“ uvedl pro MF DNES v roce 2012 Miloš Zeman.

5. Jak se soudní verdikt promítne do Nejedlého postavení na Hradě?

Dosud byly jeho vztahy s prezidentem Milošem Zemanem nadstandardní. Nejedlý je tím, kdo drží klíče od kanceláře hlavy státu. Bez jeho souhlasu se jen málokdo dostane na jednání s nejvyšším představitelem země. Nedá se příliš očekávat, že jeho vliv na Zemana zeslábne.

Možná navenek přijde o možnost bezplatně užívat luxusní hradní kanceláře nebo cestovat jako poradce pro energetiku v prezidentské delegaci při zahraničních cestách. Navzdory tomu se však Zeman o něho bude opírat. Už kvůli Nejedlého silným kontaktům na ruskojazyčné prostředí a východní ekonomiky, které prezident zahrnul do priorit své diplomacie.

Tomáš Plhoň

Autoři: Tomáš Tománek, Tomáš Plhoň
  • Vybrali jsme pro Vás