Sobota 5. prosince 2020svátek má Jitka 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Bezpečná dovolená: V Bulharsku si dejte pozor na řidiče a moře

Bulharsko láká našince především jako přímořská země, která k vodním radovánkám... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharsko láká našince především jako přímořská země, která k vodním radovánkám... | foto: Profimedia

PRAHA Chystáte se na letní dovolenou do ciziny. Server Lidovky.cz připravil ve spolupráci s Ministerstvem zahraničí ČR seriál, který mapuje co důležitého byste měli vědět před cestou do nejoblíbenějších zahraničních destinací.

Cestujte s LN
Cestujte chytře! Praktické tipy na cesty v letních LN. Více >

V roce 2015 cestovalo do Bulharska přibližně 170 tisíc českých turistů, z toho asi 150 tisíc lidí navštívilo zemi během letní turistické sezony. Během letošní letní turistické sezony, přesně od 27. června do 4. září, bude pro české občany otevřeno konzulární jednatelství v Burgasu.

To může ve většině případů poskytovat pomoc přímo na místě. Do Bulharska se dá cestovat s platným pasem nebo občanským průkazem ČR, platnými nejméně po dobu pobytu v Bulharsku. Koncentrace turistů na černomořském pobřeží přináší zvýšenou míru drobné kriminality, jako např. krádeže na plážích, v hotelových pokojích a v dopravních prostředcích či občasné podvody ve směnárnách nebo na tržištích.

V červenci a srpnu bude v rámci projektu společných česko-bulharských hlídek v letovisku Primorsk opět působit tým českých policistů. Smyslem přítomnosti policistů v národních uniformách je posílení pocitu bezpečí českých turistů během jejich dovolené. Policisté účinně pomáhají případným obětem trestné činnosti.

Poslouchejte plavčíky

Citlivým tématem je vývoz starožitných předmětů. Neoprávněné držení předmětů „kulturní hodnoty“ je velmi tvrdě postihováno a jsou za ně ukládány nepodmíněné tresty odnětí svobody. Zakoupené předměty tohoto druhu musejí mít příslušný certifikát. MZV nedoporučuje amatérské hledání „pokladů“. V souvislosti s migrační vlnou stoupá zájem pašeráků lidí o pasy a průkazy totožnosti členských zemí EU. Doporučujeme proto zvýšenou opatrnost při péči o doklady a osobní věci.

Doporučujeme dodržovat následující pravidla: v žádném případě nenechávat doklady a ,cennosti při koupání na pláži bez dozoru, nenechávat zavazadla na sedadlech osobního automobilu, nemít všechny doklady na jednom místě a raději si – pro případ odcizení – pořídit jejich kopii. Při cestách do Bulharska doporučujeme zásadně vždy uzavírat komerční připojištění léčebných výloh. Je nutné počítat s rozdílnou úrovní zdravotnických zařízení a nižší dostupností nemocniční péče.

Řízení motorového vozidla věnujte zvýšenou pozornost, provoz je poměrně chaotický. Pokuty jsou v porovnání s ČR velmi přísné, častým postihem je kromě pokuty též zabavení řidičského průkazu na jeden až dvanáct měsíců. Striktně se vyžaduje přednost chodců na přechodech.

Specifickým rizikem bulharského pobřeží je takzvané „mrtvé vlnění“, kdy v moři dochází k nebezpečnému spodnímu proudění pod – na pohled klidným – povrchem. Důrazně proto doporučujeme dodržovat pokyny místních plavčíků, kteří dbají o bezpečný provoz na plážích, a obecně vždy dbát pokynů místních bezpečnostních složek. Do Bulharska stačí občanka.

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!