20. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Cestování > Aktuality

Do Kroměříže? Třeba na výstavu hudebních sbírek

Kroměříž | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kroměříž | foto: www.mesto-kromeriz.cz

KROMĚŘÍŽ Na Arcibiskupském zámku v Kroměříži byl v pátek otevřen Kabinet hudby, který vychází z bohaté zámecké sbírky čítající přes 10.000 skladeb mnohdy věhlasných autorů. Stálá expozice v prostorách Nové knihovny provede návštěvníky hudebními dějinami zámku od 17. do 19. století. Představuje to nejlepší, co se ve zdejší sbírce nachází, řekl Miroslav Myšák z Arcidiecézního muzea Kroměříž.

"Jsou tady partitury Beethovenovy, Mozartovy a dalších evropských komponistů, grafické listy představující dobové inscenace oper, notové záznamy i ukázky dobových hudebních nástrojů," uvedl Myšák. Hudba byla vždy nedílnou součástí reprezentace olomouckých biskupů a také nedílnou součástí kulturního života jejich kroměřížské rezidence.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle kurátorky výstavy Jitky Kocůrkové představuje expozice například i ukázky ze sbírky hudebnin biskupa Karla II. z Liechtensteinu-Castelkorna, která je středoevropským unikátem, neboť zahrnuje i skladby autorů, jež se jinde nedochovaly. Součástí výstavy je i torzo sbírky arcivévody Rudolfa Jana, z níž pochází například autografy Beethovena a Mozarta.

Podle Myšáka by měla být zhruba po dvou letech výstava obměněna. Část sbírek zaměřenou na světský repertoár provozovaný na zámku nahradí hudba, která doprovázela bohoslužby v kroměřížském kostele svatého Mořice. Obměnění hudební sbírky však nebude jedinou novinkou.

Bude i numismatický kabinet

Ke Kabinetu hudby a Kabinetu zahradní kultury, který mapuje 500 let starou historii kroměřížských zahrad, přibudou na zámku další. "Příští rok bychom rádi otevřeli numismatický kabinet, protože ve své správě máme přes 10.000 duchovních ražeb. Jde po vatikánské o druhou největších sbírku církevních ražeb na světě. Kromě toho chceme v příštím roce otevřít Kabinet kresby a grafiky," řekl vedoucí Arcidiecézního muzea Kroměříž Ondřej Zatloukal.

Dodal, že v roce 2015 by měl být otevřen také Kabinet zámecké knihovny. "Celé patro bude volně průchozí a věnované bohatým zámeckým sbírkám," uvedl Zatloukal. Okruh kabinetů tak doplní světoznámou kroměřížskou obrazárnu pyšnící se skvosty v čele s Tizianovým obrazem Apollón a Marsyas.

"Otevíráme tím novou etapu zpřístupnění bohatých zámeckých sbírek," dodal kastelán zámku Martin Krčma.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz