Pátek 30. září 2022, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bez davů. 10 nej měst v Evropě pro fajnšmekry

Turisté často míří do nejpopulárnějších destinací a ostatní velká města přehlížejí. Škoda. Právě tam totiž mají šanci poznat každodenní život a místní kulturu. Přinášíme vám 10 měst, které byste neměli při svých cestách Evropou minout. Žebříček bez ohledu na pořadí sestavil cestovatelský server GlobalGrasshoper.com.

Varšava, Polsko

1. Porto, Portugalsko

Barevné domky v Portu
Ačkoliv je Porto jedním z nejlevnějších měst západní Evropy, není tak populární jako Lisabon a Algarve. Na jedné straně ošuntělé, na druhé straně elegantní město s baráčky pastelových barev, krásným přístavem a širokými bulváry. Kulturní život vás tu nepřijde moc draho, ochutnat byste rozhodně měli tradiční portugalskou kuchyni i místní pivo.

2. Drážďany, Německo

Drážďany, Německo
Berlín není jediné 'cool' město v Německu. Na paty mu šlapou stejně barevné Drážďany. Město, jehož levné nájemné a otevřená kultura přitahuje umělce z celého světa. Starší část nabízí barokní architekturu a světová muzea, v nové části se může pochlubit avantgardními budovami a neustále se vyvíjející kulturní scénou. V Drážďanech najdete také bezkonkurenčně nejlepší noční život v Německu.

3 Salamanca, Španělsko

Salamanca
Živé studentské město, o jehož krásu mnoho turistů přichází. Středověké kouzlo Salamancy se mísí s platereskním stylem a renesanční architekturou. Díky univerzitě je město plné mladých lidí, takže to tu opravdu žije a o zábavu není nouze. Je tu mnoho skvělých barů, kaváren a restaurací, kde si život v Salamance opravdu vychutnáte.

4. Verona, Itálie

Slavný Juliin balkon ve Veroně
Verona, mýtický domov nejslavnější shakespearovské milenecké dvojice Romea a Julie, je velice romantické město. Je mimořádně krásné a mnohem klidnější než Řím. Nabízí pestrou směs starého a nového - historická architektura, amfiteátry a opera tu souzní se značkovými obchody a špičkovými restauracemi oceněnými Michelinskými hvězdami. Největší atrakcí je tu rozhodně balkon, ze kterého prý Julie k Romeovi promlouvala.


5. Marseille, Francie

Marseille
Marseille nemá zrovna dobrou pověst, zejména kvůli vysoké kriminalitě. Na druhou stranu bylo toto druhé největší město Francie zvoleno pro rok 2013 Evropskou metropolí kultury. Marseille vyřadila dokonce takové soupeře jako francouzský Bordeaux, Lyon a Toulouse. A má rozhodně, co nabídnout - například středomořské podnebí je ideální pro objevování skalnatého pobřeží. Mísí se zde mnoho různých kultur, ve městě jsou často živé pouliční trhy a bazary. Turisté mohou také navštívit ostrovní pevnost If proslavenou románem "Hrabě Monte Cristo", která se nachází jen kousek od pobřeží.

6. Aarhus, Dánsko

Dánské město Aarhus.
Je trendy, bohémské a mladistvé. Druhé největší město Dánska směle konkuruje Kodani. Zapomenutý Aarhus se nyní těší popularitě díky živé kulturní a umělecké scéně a studentskému životu. Najdete tu historickou Latinskou čtvrť a rušné nábřeží Vadestedet - místo skvělých barů, restaurací a kaváren.

7. Tallinn, Estonsko

Tallin, Estonsko
Tallinn není přesně to, co bychom mohli nazývat neobjeveným pokladem, ale estonské hlavní město nabízí skutečný zážitek. Krásné středověké město? Přesně to tu najdete. Jen se raději vyhněte letním měsícům, kdy je město přeplněno skupinami mladých lidí, které sem dělají nájezdy kvůli levnému pivu.

8. Utrecht, Holandsko

Holandský Utrecht
Amsterdam má své slavné kavárny a legendární noční život, ale Utrecht je ideální pro návštěvníky, kteří touží objevit jemnější chuť holandské života. Nejstarší město v Nizozemí je známé půvabnou středověkou čtvrtí, najdete tu skvělé obchody a koná se tu mnoho festivalů - město hostí každý rok jazzový a filmový festival. Architekturu a historii můžete obdivovat v nedalekém Kasteel de Haar (jeden z nejkrásnějších hradů v Evropě) a Rhijnauwen Fort, který je obehnán malebným příkopem a padacím mostem.

9. Bath, Anglie

Bath, Velká Británie
Lákavé, atraktivní a historické město v jihozápadní Anglii je známé díky svým lázním. V Bathu se nachází nejteplejší geotermální prameny ve Velké Británii, přesahují teplotu 40 stupňů Celsia. Město nabízí řadu architektonických skvostů, díky tomu je zapsáno v seznamu UNESCO. Najdete tu i řadu špičkových restaurací, které stojí za to navštívit.

10. Varšava, Polsko

Varšava
Zatímco většina turistů jezdí do Krakova, rychleji rozvíjející se Varšava je často přehlížená. Během druhé světové války byla bombardována a velká část budov byla zničena. Staré město však bylo do detailů obnoveno a nyní láká k prohlídce. Navštívit byste měli i židovské ghetto a nechvalně proslulé vězení Pawiak. Varšava je ale také místo kultury - koná se tu řada hudebních a divadelních akcí, milovníkům filmů udělá radost návštěva některého z artových kin. Noční život tu pulsuje jako nikde v Polsku.

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...