130 let
Ozubnicová trať Tanvald–Kořenov letos slaví 115 let od uvedení do provozu, na...

Ozubnicová trať Tanvald–Kořenov letos slaví 115 let od uvedení do provozu, na první prázdninový víkend jsou pro návštěvníky přichystány nostalgické jízdy | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Cimrman, Krakonoš a zubačka. Po nejstrmější železniční trati

Cestování
  •   6:18
Už jste někdy jeli po naší nejstrmější železniční trati? Jediná ozubnicová železnice v Česku vede z Tanvaldu do Harrachova a spojuje tak Jizerské hory a Krkonoše.

Ačkoli zubačka měří pouhých 12 kilometrů, v jejím okolí najdete tolik zajímavostí jako kolem málokteré železnice. Navíc roku 1992 byl úsek z Tanvaldu do Kořenova zařazen mezi kulturní památky. Trať se stavěla v letech 1899–1902 jako důležité spojení průmyslové oblasti Liberecka a Jablonecka se západní oblastí Slezska, jejímž významným střediskem tehdy bylo město Hirschberg, dnešní Jelenia Góra. Provoz na úseku z Tanvaldu do Kořenova byl zahájen jízdou slavnostního vlaku 30. června 1902.

Rady před cestou

  • Muzeum ozubnicové dráhy a vozovna v Kořenově jsou otevřené denně od 10 do 17 hodin až do konce září, základní vstupné činí 40/20 Kč. www.zubacka.cz
  • Maják a Muzeum Járy Cimrmana v areálu U Čápa v Příchovicích jsou v sezoně otevřené denně od 10 do 18 hodin. Rodinné vstupné vyjde na 105 Kč se dvěma a 120 Kč se třemi dětmi. www.ucapa.eu
  • Bobová dráha v Harrachově je 1000 m dlouhá trať s převýšením 38 m. Otevřeno je celoročně denně, jedna jízda stojí 120/80 Kč, 5 jízd 400/280 Kč; děti do 100 cm 1 jízda za 50 Kč. www.bobovka.cz
  • Hornické muzeum V Harrachově je otevřené až do konce října denně mimo pondělí od 9 do 15.30, v neděli do 14 hodin. www.hornicke-muzeum.eu

Zubačka nepatří mezi tratě rekordmanky kvůli věku, hlavní příčinou je dodnes dochovaná 4,43 km dlouhá dvoupásová Abtova ozubnice v ose koleje na několika úsecích sedmikilometrového stoupání z Tanvaldu do Kořenova. Vlaky tady překonávají výškový rozdíl 235 metrů s maximálním stoupáním až 58 promile, vůbec největším v České republice. Kdysi tudy mohly supět jen speciálně vyrobené parní ozubnicové lokomotivy, moderní stroje překonávají převýšení už bez pomoci ozubnice. Jízda přesto představuje neopakovatelný zážitek; na trati se střídají viadukty a tunely, hluboké zářezy i vysoké náspy.

Trať začíná šplhat do kopců hned za tanvaldským nádražím a první ozubnicový úsek na sebe nenechá dlouho čekat; začíná za mostem přes říčku Desnou. Návštěvníky obvykle mnohem víc než samotný Tanvald přitahují sportovní areály v okolí, obzvlášť v zimě, ale pokud jste v anketě Největší Čech hlasovali pro Járu Cimrmana, měli byste vědět, že právě v Tanvaldu objevíte jeho sochu. Je pojatá jako Cimrman v mlze a shlíží na kolemjdoucí z balkonu místního kina. V nedalekých Příchovicích navíc v areálu U Čápa objevíte minipivovar, Cimrmanovo muzeum a rozhlednu nazvanou Maják Járy Cimrmana. O kousek dál, u cesty vedoucí od rozhledny do lesoparku Na Sluneční a k tamnímu dětskému hřišti, si prohlédnete venkovní expozici, která ilustruje Cimrmanovy úspěchy při vzdělávání zemědělského lidu Pojizeří.

Muzeum a výtopna

S Desnou vás seznámíme v dnešním výletu, a tak si rovnou pospíšíme do Kořenova, kde se odehrává většina akcí na zubačce. Na nádraží i před ním je dostatek prostoru, navíc v nádražní budově sídlí Muzeum ozubnicové dráhy. Jeho součástí je malá důlní železnice o rozchodu 450 milimetrů v parčíku vedle stanice a také slavná kamenná výtopna, kde kdysi lokomotivy ze zubačky procházely údržbou a potřebnými opravami. Když se v lednu 1987 její střecha prolomila pod tíhou sněhu, pohřbila pod sebou i dvě vzácné ozubnicové lokomotivy; jednu se podařilo opravit, druhá ale putovala rovnou do šrotu. Veselejší časy nastaly před pár lety, kdy se díky grantům začala výtopna zvolna obnovovat. Loni v červenci byla znovu slavnostně otevřena a dnes ji můžete navštívit buď v době konání akcí, anebo společně s průvodcem v době otvíracích hodin kořenovského muzea.

Stavba kořenovské zubačky (začátek 20. stol.)

Do Krakonošova království

Za Kořenovem se trať kroutí po úbočí kopce a asi po dvou kilometrech po proslulém, 26 metrů vysokém „arizonském“ mostu překročí řeku Jizeru a projede 280 m dlouhým esovitým Jizerským tunelem – a právě tady končí Jizerské hory a začínají Krkonoše. Zbývají poslední necelé tři kilometry a jste v Harrachově. Zastávka leží v osadě Mýtiny a do Harrachova zbývají ještě asi dva kilometry lesem. Pokud máte dost času a sil, zajděte si do města alespoň na krátký výlet. Čeká tam na vás třeba bobová dráha s lanovým centrem, muzeum skla a také hornické muzeum. Prohlídková štola, vysypaná štěrkovou drtí a osvětlená, měří necelý kilometr a její prohlídka trvá přibližně hodinu. Jediný zádrhel může představovat vzdálenost; od nádraží k muzeu a zpátky je to zhruba 9 kilometrů.

Tunely

Z pěti tunelů na zubačce je legendou ten nejdelší, 940 metrů dlouhý Polubenský mezi Desnou a Kořenovem, se sklonem 53‰ navíc nejstrmější v Česku. Dlouho se pyšnil titulem nejdelšího jednokolejného tunelu u nás, ale v roce 2007 jej překonal 1758 m dlouhý Březenský tunel, postavený nedaleko Chomutova. Oba bývají srovnávány s tunelem pod Špičákem na trati z Železné Rudy do Klatov (1747 m), který byl stavěn jako dvoukolejný v roce 1876, ale v provozu je jen jedna kolej.

Známý je i 156 metrů dlouhý Dolnopolubenský tunel mezi zastávkami Desná – Riedlova vila a stanicí Dolní Polubný. Je vysekaný v tvrdé skále a asi v polovině se znatelně rozšiřuje do stran. Proč? Na konci války tu prý vykolejil vlak, lokomotiva se vzpříčila a tunel musel být rozšířen, aby se stroj dal vyprostit. Zbývající trojici představují tunel Žďárský (67,2 m) mezi Tanvaldem a Desnou, tunel Desná (252,1 m) mezi Desnou a zastávkou Desná – Riedlova vila a tunel Harrachov (279,7 m) mezi Kořenovem a Harrachovem.

Zubačka slaví

Oslavy 115 let ozubnicové trati Tanvald–Kořenov o tomto víkendu (1. a 2. července) budou provázet jízdy zvláštních vlaků tažených parními, ozubnicovými i motorovými lokomotivami.

Centrem oslav bude železniční stanice Kořenov, kde bude jezdit důlní vláček a historický autobus vás zaveze do horské osady Jizerka nebo do Příchovic do areálu U Čápa.

Tip na akce

  • Sobota 22. července – zvláštní jízdy Zubačkou na harrachovské pivní slavnosti v areálu harrachovské sklárny a na Anenskou sklářskou pouť na Jizerce. Od nádraží v Harrachově vás do centra oslav doveze výletní vláček, v Kořenově se můžete projet koňským povozem.
  • Sobota 5. srpna– modelářská sobota na zubačce, jízdy zvláštních vlaků, výstava modelových kolejišť v Kořenově.
  • Sobota 19. srpna – borůvková parní sobota na zubačce, zvláštní vlaky s parní lokomotivou, borůvkové hody v Kořenově.
  • Sobota 26. srpna – oslavy Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou.
Autor: