Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

Zastavuje tam skoro každý. Proč se odpočívadlo na D1 jmenuje Devět křížů? A proč tam některé řidiče mrazí?

Odpočívadlo na dálnici D1 nesoucí název Devět křížů zná skoro každý. Místo pověstné svatební tragédie je ale třeba hledat trochu jinde. foto: Foto Eva Obůrková

Místo jménem Devět křížů zná každý, kdo někdy jel po dálnici D1. Proč jich je právě devět? A skutečně existují, nebo je to jen pověst?
  15:00

Zatímco poutních míst, vyhlídek a míst jménem Tři kříže najdete v Čechách, na Moravě i ve Slezsku několik desítek, název Devět křížů má patrně jediné místo: oboustranné odpočívadlo nedaleko exitu 168 na dálnici D1.

I když ale budete šmejdit kolem benzinové pumpy a rychlého občerstvení ze všech stran, devět křížů nikde nenajdete a ani je nic nepřipomíná.

Kdo je chce vidět na vlastní oči, musí odbočit právě na zmíněném sjezdu a zamířit k Velké Bíteši, k hotelu Annahof. Kousek od něj těsně u silnice skutečně stojí v řadě devět velkých křížů.

Sedm křížů

Neobvyklý název Sedm křížů má památník v Komáří dolince u Javorníku. Kříž tu sice zůstal jediný, ale dodnes připomíná sedm švédských velitelů, kteří se za třicetileté války po prohrané bitvě stáhli do lesů, a když poznali bezvýchodnost situace, zvolili dobrovolný odchod. Losováním vybrali toho, kdo usmrtí šest ostatních a nakonec sám spáchá sebevraždu. Jejich vojáci je tu pochovali a každému postavili nad hrobem hrubě opracovaný kamenný kříž. Postupně prý lidé z okolí kříže odvezli a zazdili do zdí několika okolních kostelů. Šest křížů zůstalo na nových místech, ale sedmý se vždy v noci vrátil do lesů – asi uhodnete, že šlo o kříž nad hrobem vraha. Poslední kříž dnes najdete v lesích západně od Javorníku v sedle mezi Strmým a Zaječím vrchem u zelené turistické značky, kousek od rozcestí Sedm křížů.

Podle staré legendy právě tady skončil masakrem svatebního průvodu příběh o nešťastné lásce uherského handlíře a dcery sedláka z nedaleké vesnice Hluboké.

Stará legenda

Někdy v roce 1539 šel po staré formanské cestě z Velké Bíteše k Brnu koňský handlíř z Uher. Možná byl zraněný, možná se mu jen udělalo nevolno, zkrátka upadl a zůstal ležet na zemi.

Měl štěstí: kolem jel sedlák z Hlubokého, mladého muže naložil na vůz a odvezl ho k sobě domů. O zraněného pečovala jeho krásná dcera, do které se obchodník zamiloval až po uši.

Mladí si sice slíbili věčnou lásku a věrnost až za hrob, jenže handlíř musel ještě odjet. Podle jedné verze šel do světa vydělávat peníze, podle jiné v Uhrách chtěl prodat své majetky a s penězi se vrátit na Moravu. Do roka se ale měl vrátit a dívka slíbila, že na něj počká.

Jenže sedlákovi se handlíř nelíbil, pro dceru si představoval jiného ženicha, a toho jí skutečně za pár měsíců vybral: mladíka z bohaté selské rodiny. Měl majetek, rozuměl hospodářství a jeho rodiče svatbě přáli.

Budoucí nevěsta se tak dostala do bezvýchodné situace, kdy musela porušit daný slib a vzít si toho, koho jí vybrali. Včas ale poslala obchodníkovi zprávu, kdy se bude vdávat.

Když se svatební průvod vracel z kostela, nikdo nic zlého netušil. Jenže handlíř se rozhodl pomstít: sehnal si pomocníka a pistole a u lesní cesty čekal, až svatebčané pojedou okolo. Jakmile se průvod objevil na rozcestí, vypukl masakr.

O oklamaném čertu, díře do pekla a konci světa. Vydejte se na Bolfánek, rozhlednu, jež bývala kostelní věží

Handlíř sice svého pomocníka upozornil, aby jeho milou nechal žít, ale když po divoké přestřelce zůstalo na místě ležet sedm mrtvých, mezi nimi i nevěsta, handlíř ve vzteku zastřelil i svého kumpána, a nakonec obrátil zbraň i proti sobě.

Devět mrtvých lidé pochovali tam, kde zemřeli, a nad jejich hroby postavili devět křížů. Nevěsta je uprostřed, po stranách jsou oba ženiši.

Duchové na dálnici

Z Hlubokého se už dávno stalo Lesní Hluboké, lesy proťala dálnice, ale devět dřevěných křížů tu dál stojí jako kdysi. Hroby pod nimi nenajdete a záznamy o objevných kosterních pozůstatcích také patří do říše legend, podobně jako historky, že se kříže jednou za sto let světí a vyměňují se za nové anebo že kříž vlevo hnije rychleji, protože pod ním leží vrah.

Jak to bylo doopravdy, se nikdy nedozvíme, ale stará legenda o ukrutném činu, který se měl odehrát kolem roku 1540 nebo 1541, dosud žije. Nabalují se na ni totiž modernější pověsti, ve kterých duše mrtvých neodešly a děsí řidiče na dálnici D1.

Přízraky mrtvé nevěsty nebo ducha s černými křídly prý odvádějí pozornost od řízení, způsobují nehody s tragickými následky anebo jen pocit mrazení v zádech.

Výlet: Kolem sedmi křížů na Borůvkovou horu

Start a cíl: náměstí Svobody v Javorníku

Délka trasy: 20,5 km

Čas: 3 hodiny (pěšky i s návštěvou rozhledny)

Náročnost: ★★★★★

Zajímavost: Borůvková hora (899 m n. m.) je jeden z vrcholů hlavního hřebene Rychlebských hor na česko-polských hranicích. Na křižovatce turistických cest stojí volně přístupná rozhledna, z níž je za dobrého počasí vidět Otmuchovské a Nýrské jezero v Polsku, Králický Sněžník, Šerák, Praděd, Smrk a velká část Jeseníků. Vidět je i zámek Jánský Vrch v Javorníku, a když si vezmete dalekohled, dokonce na sedm kilometrů vzdálené zámecké věži zjistíte, kolik je hodin.

Cesta: Z Javorníku vyjdete po zelené značce, přes rozcestí Hraniční potok dojdete k Sedmi křížům a dál na rozcestí Letiště. Tam vyměníte zelenou značku za modrou, vyšplháte na hlavní hřeben Rychlebských hor a po česko-polských hranicích dojdete až k rozhledně na Borůvkové hoře. Po červené značce a přes rozcestí Pod Bílou skálou, vyhlídku Vysoký kámen a rozcestí Kamenný most se pak vrátíte do Javorníku.

Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA
Rozdáváme ovocné pochoutky ZDARMA

Ovoce, nebo čokoláda? Zapojte se do testování a ochutnejte oboje najednou! Šnek BOB přichází s novinkou v podobě ovocných pochoutek v čokoládě....