Seiser Alm. Uprostřed Dolomit na děti myslí

 Seiser Alm leží v provincii Jižní Tyrolsko známé také jako Südtirol. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seiser Alm leží v provincii Jižní Tyrolsko známé také jako Südtirol. | foto: Südtirol Tourismus

Seiser Alm na severu Itálie je velká horská louka obklopená štíty Dolomit, která se rozkládá v sousedství známého a rušného údolí Val Gardena. Náročného lyžaře nejspíš nenadchne, o to lépe ale svým klidem a mírnými terény poslouží dětem. Seiser Alm leží v provincii Jižní Tyrolsko známé také jako Südtirol.

Alpská louka Seiser Alm/Alpe di Siusi je vlastně zvlněnou pahorkatinou s ojedinělými ostrůvky stromů, což znamená ideální terén pro pohodové sjezdovky. A nejen to – loukou se šinou i desítky kilometrů běžeckých stop, vyrazit lze i na sněžnice anebo se klouzat na sáňkařských drahách.

ČTĚTE TAKÉ:

Je zpřístupněná ze dvou stran z údolí kabinkovými lanovkami a velmi omezeně i horskou silnicí. Hlavním centrem je Compatsch/Compaccio, kam vyjíždí lanovka z vesničky Seis am Schlern/Siusi allo Sciliar a kde jsou restaurace, půjčovny, školy a několik hotelů, v malém turistickém městečku nechybí ani kostelík. Kdo chce být přímo na sjezdovce, může se ubytovat zde, komu nevadí dojíždění, zvolí levnější Seis anebo některou vesničku v okolí.

Akce v Seiser Almu

2. - 9. března 2013: zimní hudební festival Swing on Snow

www.seiseralm.it

Compatsch je i sídlem „modré“ lyžařské školy a školky (Scuola Ski Schule Sciliar 3000), která má své vlastní hřiště a dokonce i českého instruktora Láďu Janků s mimořádnou trpělivostí i entusiasmem. Jakmile se děti naučí zatáčet, mohou přejít do rozsáhlejšího parku s překážkami, tunely a slalomem mezi zvířátky. Když i ten jim bude malý, pokročí na přiléhající modrou sjezdovku a tak dále do nitra obří horské louky.

Sjezdovky tvoří spletitou síť, propojenou lanovkami i množstvím přejezdů. Ať už jsou tratě značené modře nebo červeně, vždy jsou přehledné a spíše mírné. Děti tak mohou brzy pokročit na „velké“ sjezdovky, neboť i lanovky jsou dobře přizpůsobené malým lyžařům – většina z nich má dětskou pojistku, aby nemohli vypadnout během jízdy.

Zajímavé tipy a soutěž

  • Vyzkoušejte také náš nový www.suedtirol.info/magazindolomity, kde najdete spoustu zajímavých tipů, otestujete si, jaký jste typ lyžaře a skikrosař Tomáš Kraus vypráví o tom, rád jezdí do Jižního Tyrolska.
  • S Jižním Tyrolskem můžete i soutěžit: stačí, když si objednáte dovolenou u některého z jihotyrolských prázdninových specialistů pro české hosty. Po skončení dovolené jim pošlete vaši fakturu a zástupci Jižního Tyrolska vylosují jednoho šťastlivce, který bude mít dovolenou zdarma (fakturu proplatí do výše 2500 eur). Více informací www.suedtirol.info/prazdniny

Ty nejmodernější z nich mají i uzpůsobené nástupiště pro malé postavičky. Proto se jihotyrolský Seiser Alm pravidelně umisťuje na předních příčkách žebříčku německého automotoklubu ADAC o nejpřátelštější rodinná střediska.

Jako u babičky

Raritou Seiser Almu jsou malinké horské chaloupky zvané Schweige – mají jen pár stolů, vstup třeba přes kuchyň, ale vaří jen z čerstvých „domácích“ surovin a cítíte se v nich jako na návštěvě u babičky. Tou nejhledanější z nich je Gostner Schweige, jejíž šéfkuchař se specializuje na lahůdky tvořené z bylinek a květin alpských pastvin

Zahrabte se do sena…

Další specialitou je senná lázeň, která se zrodila ve vesničce Völs am Schlern/ Fiè allo Sciliar. Právě tady sedláci náhodou zjistili, že po noci strávené na seníku nabrali spoustu sil a energie. A tak své stodoly už v 90. letech 19. století otevřeli i dalším zájemcům.

Nejnovější vědecké studie ukazují, že koupele mají pozitivní účinky při léčbě artrózy, ischiasu nebo revmatu a podporují prokrvení i látkovou výměnu. Seno se nejdříve ponoří do vodní lázně teplé 40 stupňů, kam se potom ponoříte až po krk i vy. Seno pochází z nadmořských výšek nad 1500 metrů a obsahuje až 150 druhů nejrůznějších léčivých bylin.

Na běžky a sněžnice

Nudit se tu ovšem nebude ani náročnější lyžař a ten, kdo si chce hory v zimě užívat trochu jinak. Vyrazit můžete na běžky, dopřát si lze procházky na sněžnicích i túry. Snowboardisté ocení King Laurin, jeden z nejlepších snowparků v Itálii. Měří 1500 metrů.

Tipy na ubytování:

Přímo na úpatí pověstmi opředené hory Schlern/Sciliar se nachází náš hotel Ritterhof – hotel pro požitkáře.

Komfortně a vkusně vybavené apartmány pro dva až šest osob v obci Seis/Siusi.

Hezké a komfortní apartmány v alpském stylu ve wellness hotelu.

„Romantika & Wellness s proslulou tradicí“, tak zní filozofie čtyřhvězdičkového hotelu Falkensteiner Hotel & Spa Lamm Kastelruth.

Hotel se nachází na klidném místě s krásnými výhledy - na slunném svahu nad obcí Seis/Siusi.

V tradičním alpském hotelu pečuje o své hosty už od roku 1850 rodina Baumgarnterů…

Běžecké tratě na největší alpské louce jsou vyhlášené, je jich na 80 kilometrů - v horní části střediska je pro běžkaře i pěkné zázemí. Jezdí sem trénovat například skandinávské týmy. Nouze není ani o sáňkařské dráhy. Je jich sedm, jedna ve Fié, další v Alpe di Siusi. Nejdelší Zallinger měří 4,7 km. Vyzkoušejte let na paraglidu v tandemu, vyrazte na kluziště.

Hlavně nevynechejte posezení na některé z teras horských restaurací, výhled na okolní Dolomity je nepřekonatelný.

Radek Holub

Najdete na Lidovky.cz