4. února 2016 14:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

12. díl Kurzu právní sebeobrany: Škody způsobené zvířetem - Za zvíře vždy ručí vlastník

Kurz právní sebeobrany | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kurz právní sebeobrany | foto: Richard Cortés, Lidové noviny

Neposlušný pes se vám může pořádně prodražit. Absolutně totiž ručíte za veškerou škodu, kterou napáchá – když někoho pokouše, i když rozbije věci v obchodě. A to i ve chvíli, kdy nic nezanedbáte nebo pro něj seženete hlídače. Jediná možnost, jak si vtakové situaci alespoň trochu ulehčit, je pojištění odpovědnosti za škodu.

Dvě dívky se idylicky projíždějí na koních po zelených letních lukách. V dálce ale najednou zahouká vlak, koně se splaší a jezdkyně shodí ze sedel. Zvířata vylekaná nenadálým zvukem i ztrátou zátěže zazmatkují a tryskem se vřítí na nedalekou silnici.
Řidič právě projíždějícího auta – a jede zcela podle předpisů! – nestačí zabrzdit a jednoho z koní srazí. V důsledku této nešťastné situace kůň následně uhyne, bolestivá zranění mají i obě dívky. Celý incident ale nejvíc odnesou jejich rodiče. Těm totiž koně, v hodnotě několika set tisíc korun, patří.

Nejen že přišli o o své zvíře a mají zraněné děti, ale musí také uhradit veškerou škodu řidiči vozidla. Drobné štěstí v neštěstí je alespoň fakt, že se řidič nijak nezranil, a tak jim nehrozí výplata dalších peněz za újmu na zdraví.

Možná vám tahle nešťastná příhoda připadá jako výplod šíleného scenáristy, ve skutečnosti je ale smyšlená jen částečně. Velmi podobná nehoda se totiž dostala i před české soudy. Její právní řešení vychází z jasného předpokladu, který najdeme v aktuálním občanském zákoníku: Za zvíře ručí jeho majitel. Jak je však pro právo typické, platí to s řadou výjimek.

„Obecně platí, že když zvíře způsobí škodu, vlastník ji musí vždy nahradit. A je jedno, jestli bylo zvíře zrovna pod jeho dohledem, anebo pod dohledem osoby, které zvíře svěřil, třeba kvůli tomu, aby zvíře vyvenčila,“ popisuje právník Petr Bezouška z kanceláře PRK Partners. Rozhodující podle něj není ani okolnost, že se zvíře zatoulá nebo uteče.

Advantage Consulting, s.r.o.
FRÉZAŘ NA 5OSÉ FRÉZCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 000 - 28 000 Kč