130 let

Angelina Jolie versus rudí

Česko

V hollywoodských filmech se po letech začínají objevovat staří známí padouši – komunisté

LOS ANGELES / PRAHA Studená válka byla v Hollywoodu dlouhé roky beznadějně z módy. Nová doba si žádá nové padouchy, v posledních letech spíš jaksi abstraktní, nadnárodně korporátní nebo přímo z vlastního tábora (viz trilogie o agentovi Bournem) – podobně jako v paranoidních thrillerech sedmdesátých let.

James Bond už dávno nekrájí laserem esenbáckého žigulíku v rámci pokusu překonat velehory na slovenskorakouské hranici jako v Dechu života, místo toho brání silám reakce v provedení puče proti pokrokovému jihoamerickému prezidentovi. Navíc – největším obchodním partnerem Spojených států a zemí s největším počtem potenciálních diváků je komunistická Čína a tu není radno zbytečně vytáčet. Poslední dobou se ale objevují příznaky toho, že starého dobrého „komouše“ v roli padoucha čeká menší revival.

Tento týden měl v Los Angeles premiéru akční thriller Salt v hlavní roli s Angelinou Jolie. Zápletka nákladného letního spektáklu se točí kolem skupiny sovětských spících agentů, jež pohrobci KGB „probudí“, aby spáchali atentát na ruského prezidenta během jeho návštěvy USA a otevřeli tak cestu pučistům prahnoucím vrátit Rusku supervelmocenské postavení.

Autoři si nemohli přát lepší načasování – snímek jde do kin krátce po odhalení ruské špionské buňky, jemuž se po celém světě dostalo široké publicity. Filmoví ilegálové snad ale projeví větší konspirační a akční schopnosti než jejich kolegové z reálu, podle jejichž příběhu by se velkofilm asi natočit nedal (pověstná rozvědčice Anna Chapmanová nicméně prý nabízí svou story médiím za 250 tisíc dolarů).

Na podzim by měl mít premiéru film Rudý úsvit, remake snímku z 80. let, jehož autorem byl John Milius – asi nejválečničtější tvůrce generace tzv. nového Hollywoodu. Mladičký Patrick Swayze v tom filmu bojoval proti kubánským a sovětským jednotkám, jež okupovaly jeho rodné Colorado. V nové verzi by úlohu sovětských okupantů měli převzít Číňané, jejichž invazi předchází vyhrocení napětí mezi Amerikou, Ruskem a Čínou, způsobené ekonomickou krizí a přijetím Gruzie do NATO.

K tématům z doby střetu Západu se sovětským a čínským komunismem se nedávno vrátila i francouzská kinematografie, historický snímek Farewell vychází z případu sovětského přeběhlíka, jehož informace významně pomohly západním službám rozkrýt válečné plány Sovětů. Hlavní roli vytvořil bosenský režisér Emir Kusturica, původně obsazený ruský herec Sergej Makoveckij po pohovoru s ruským velvyslancem v Paříži z natáčení odstoupil.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás