130 let

Autolékárničky čeká změna. Lidé nevědí, co s maskou

Česko

PRAHA Nové autolékárničky možná budou mít kratší životnost, než by kdo čekal. Jejich obsah budou příští úterý řešit ministerstva dopravy a zdravotnictví spolu s odborníky z České resuscitační rady.

Největší kritiku stále vyvolávají resuscitační masky, které se od ledna povinně staly součástí autolékárniček. „Resuscitační maska je pomůcka naprosto nepoužitelná laickou veřejností, je určená pro zkušené odborníky,“ tvrdí šéf výboru České resuscitační rady Anatolij Truhlář.

Stejný názor mají i středočeští záchranáři, při jejichž průzkumu ji téměř polovina lidí nedovedla ani sestavit. „Testovali jsme tři masky a nepodařilo se to ani profesionálním záchranářům. Je to částečně kvalitou masky, ale i lepší budou mít laici potíže správně složit,“ vysvětluje jejich mluvčí Tereza Janečková.

Kritici resuscitační masky se shodují také na další věci. Totiž že neví, kdo ji do vyhlášky o autolékárničce vlastně prosadil.

Pokračování na straně 4

Autolékárničky čeká změna. Lidé...

Dokončení ze strany 1

Vyhlášku vydalo ministerstvo dopravy na doporučení ministerstva zdravotnictví.

„Dělali jsme ji na základě požadavků záchranářů a oni sami si ty masky prosadili. To netvoří nikdo tady na ministerstvu od stolu, to připravila odborná pracovní skupina, která je chtěla,“ vysvětluje postup mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Kdo přesně si masky prosadil, to ale neví. Například Společnost urgentní medicíny a medicíny katastrof, která se jednání zúčastnila, byla jasně proti.

Ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz zase neví, kdo se za záchranáře jednání účastnil. „To, že tam ta maska je, mi ale zásadně nevadí. Má své uplatnění a je potřeba jen ji správně použít. Navíc funguje záchranná služba, která je všude do 10 minut, a je velmi malá pravděpodobnost, že masku někdo bude muset vůbec skládat,“ říká. Lepší než maska je instruktáž Mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský užitek masky vidí i v něčem jiném: „Čím víc bude pomůcek, které ochrání člověka před rizikem při první pomoci, tím větší je šance, že se rozhodne se do ní vůbec pustit.“ „Obsah lékárničky je jen hrubá formalita, protože lidé především nevědí, jak první pomoc vůbec poskytnout,“ míní zase mluvčí autoklubu ÚAMK Jan Beneš a potvrzuje tak zkušenosti shodné s většinou záchranářů.

Navíc pravděpodobnost, že autolékárničku při resuscitaci bude řidič skutečně potřebovat, je velmi malá: „Ročně je zhruba 50 resuscitací na 100 tisíc obyvatel. Z toho 80 procent je v domácnostech, kde stejně nikdo lékárničku nemá. Zbylých 20 procent je na veřejném místě, ale pokud to nastane, dispečerka na záchrance doporučí zahájit srdeční masáž,“ říká anesteziolog Truhlář.

S tím souvisí poslední kritika nového obsahu autolékárničky. A to leták o první pomoci, který doporučuje umělé dýchání s pomocí resuscitační masky. Podle posledních doporučení při oživování dávají odborníci ale přednost právě masáži srdce. I tato změna se tak zřejmě bude probírat příští týden. „Nechceme jít hlavou proti zdi a jsme připraveni vést diskusi. Ale jen na základě argumentů odborníků, a jejich názor zatím není jednotný. Teprve až bude shoda, může se uvažovat o nějaké změně obsahu autolékárniček, případně změnách v poskytování první pomoci,“ říká o jednání Ptačinský.

***

Od začátku letošního roku musí mít všichni motoristé nové autolékárničky

Ve srovnání s předchozí verzí nově obsahují

návod k první pomoci termofólii na přikrytí zraněného

resuscitační masku zahnuté nůžky

Sotva čtvrt roku po zavedení resuscitační masky do povinné výbavy se dnes uvažuje o jejím vyjmutí

Nová maska se dá samostatně pořídit za cenu od 50 do 400 korun, termofólie za cenu kolem 150 korun

Průměrná cena nové autolékárničky je asi 250 korun, což při počtu asi 4,5 milionu registrovaných aut v Česku představuje obchod za více než miliardu korun (bez započtení milionu motorek a 200 tisíc užitkových aut a autobusů)

Dělali jsme lékárničku na základě požadavků záchranářů, sami masky prosadili. To tady netvoří nikdo od stolu.

Leták doporučuje umělé dýchání s pomocí resuscitační masky. Jenže nejnověji odborníci při oživování dávají přednost masáži srdce. Sporná výbava

* Resuscitační maska musí být součástí autolékárničky teprve od letošního ledna. Obratem se proti ní vznesla vlna kritiky. Záchranáři například upozornili, že běžní lidé ji neumějí ani správně sestavit.

Autor: