Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš byl příjemným zpestřením programu, ale delegáti už měli jasno, říká o jednání ČSSD politolog

Premiér Andrej Babiš na odchodu z jednání ČSSD. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš na odchodu z jednání ČSSD. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

PRAHA Strana vydala čitelné stanovisko, myslí si o jednání předsednictva sociální demokracie politolog Pavel Šaradín, který pro ČSSD zpracovává analýzy. Návštěva premiéra Andreje Babiše byla prý jen zdravicí, delegáti měli jasno už dávno před ní.

Sociální demokracie i po pondělním jednání svého předsednictva zůstává ve vládě s hnutím ANO. Širší vedení strany jednoznačně podpořilo stanovisko, aby místopředseda ČSSD Michal Šmarda nahradil ve funkci ministra kultury Antonína Staňka. Šéf strany Jan Hamáček má o prosazení tohoto požadavku dál jednat a má kompetenci rozhodnout i o případném odchodu strany z vlády, pokud by ČSSD nedosáhla svého.

Lidovky.cz: Často se opakuje, že ČSSD musí být pro své voliče čitelná. Závěry předsednictva jsou čitelné?
Myslím, že ano. Ačkoliv je situace nešťastná, diskuze zůstala racionální. Cílem bylo domluvit se a zůstat si na svém. To se podařilo a je to dle mého srozumitelné.

Pavel Šaradín

Politolog se specializací na strany a volební systémy

Přednášel na Univerzitě Palackého v Olomouci i Masarykově univerzitě v Brně.

Od dubna 2018 vytváří pro ČSSD analýzy a podílí se na tvorbě programu strany.

Politolog Pavel Šaradín.

Lidovky.cz: Jaký posun ale podle vás nastal od posledního zasedání předsednictva?
Strana si dnes stanovila své cíle a priority. Potvrdila dominantní roli předsedy pro další jednání. Pokud by došlo k tomu, že se Michal Šmarda stane nepřijatelným nebo by premiér tyto záležitosti obstruoval, bude mít předseda strany k dispozici rezignace ministrů sociální demokracie a bude je moci předsedovi vlády podat.

Lidovky.cz: Jan Hamáček hovořil o tom, že zná postoje ministrů. Znamená to tedy, že skutečně ví, že rezignují?
Skutečně zná pozice všech ministrů. Myslím, že pokud je bude potřebovat, dostane ne.

Lidovky.cz: Myslíte si to, nebo to na jednáních padlo?
Ministři se k tomu vůbec nevyjadřovali. Předseda Hamáček na politickém grémiu zopakoval, to co říkal i na tiskové konferenci. V tuto chvíli je ale toto pouze marginální záležitost.

Lidovky.cz: Jak zafungovala krátká návštěva Andreje Babiše?
Ze strany pana předsedy vlády to byla spíše zdravice, pozitivní zpestření programu, které dobře navázalo na jeho věcnost. Jan Hamáček předložil strategii, která měla u předsednictva ohlas a delegáti tak byli v době vystoupení Andreje Babiše již rozhodnutí.

Lidovky.cz: Čekalo se, že toto předsednictvo bude rozhodující. Jakou jasnou zprávu vlastně vyslalo?
Takto to chápala spíše média. Politika je umění možného, vyjednává se do poslední chvíle. Důležitý je výsledek jednání, ne způsob, jakým byl dojednán. Ukázalo se, že ČSSD je připravená si obhájit svou pozici. Pokud tu nějaké nesnáze budou, je připravena o nich jednat způsobem, který ji ponechá její suverenitu.

Lidovky.cz: Cítíte uvnitř strany vůli vládu případě nutnosti opustit?
Aby politická strana přežila, musí vydržet ve vládní koalici i v opozici. Obě řešení jsou tedy relevantní. Hlasování na předsednictvu ale dopadlo tak jednoznačně, že se ukázalo, že priority sociální demokracie jsou ve vládě, kde se jí daří spoustu věcí prosazovat. Hlasy o konci vlády zaznívají jen z některých regionů, které vládu nepodporují od začátku.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...