130 let

Brňané opět míří do Antarktidy

Česko

BRNO Druhou sezonu stráví na národní polární stanici Johanna Gregora Mendla v Antarktidě skupina osmi vědců pod vedením odborníků brněnské Masarykovy univerzity. Nyní finišují v přípravách.

Na ostrov Jamese Rosse, kde se základna nachází, odcestují 3. ledna a do vlasti by se měli vrátit koncem března. Klimatologové, biologové a geologové budou pokračovat ve výzkumech antarktických oáz. „Na výsledky některých výzkumů si budeme muset trpělivě počkat. Některá data je nutné shromažďovat dlouhá léta, abychom získali kvalitní podklady,“ řekl vedoucí stanice Pavel Prošek.

Hlavním cílem odborníků je zkoumaní počasí a změn flory i fauny v oblasti Jižních Shetland. Zabývají se antarktickými oázami. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec, a na nichž vzniká první život v podobě řas, mechů a lišejníků. Výzkum českých vědců může odpovědět na mnohé otázky spojené s globálním oteplováním.

Nejdále ve své činnosti jsou podle Proška geologové. Vytvářejí unikátní geologickou mapu odledněné části ostrova v měřítku 1:25 000, která by měla být před dokončením. Letos začnou mapovat i Antarktický poloostrov. Zajímavý je projekt biologů, kteří se zaměřují na vznik antarktických oáz. Časově nejnáročnější je projekt klimatologů. Na ostrově mají rozmístěno několik meteorologických stanic. Aby byli schopni přesně popsat změnu počasí na ostrově Jamese Rosse, budou muset tato data shromažďovat přibližně 30 let.

Vědci budou na ostrov Jamese Rosse vyrážet v době, kdy je v Česku zima – v Antarktidě totiž právě v tento čas panuje jižní polární léto. Základna stála 60 milionů a měla by sloužit asi 30 let.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás