Brno sebralo Slavii tři body

Fotbalisté červenobílých utrpěli svou první jarní porážku na jihu Moravy

BRNO/PRAHA Pětibodový náskok Slavie na čele tabulky je minulostí. Už jen na dva body před druhou Spartou ho ztenčili fotbalisté Brna. Sešívaný tým porazili na svém hřišti v dohrávce osmnáctého kola 2:1 po gólech Aleše Besty a Marka Střeštíka a přichystali tak Slavii první ligovou porážku jara.

„Jsme moc rádi, že se nám ten zápas podařilo otočit,“ radoval se záložník Střeštík, jenž byl vyhlášen mužem zápasu.

Slávisté nedokázali vylepšit svou bilanci z Brna, kde za posledních šest let vyhráli jen jednou. „Hodně jsme domácím to vítězství usnadnili,“ uvedl trenér Slavie Karel Jarolím. „Sice jsme se v první půli dostali do vedení a pak jsme chtěli pokračovat v agresivní hře, ale po inkasovaných gólech jsme skóre už nedokázali srovnat.“

Jedenáct evropských klubů vyslalo včera své pozorovatele do jihomoravské metropole na tento zápas. Byli mezi nimi i manažeři z CSKA Moskva, kteří se intenzivně zajímají o brněnský klenot Luboše Kaloudu, ale také například zástupci z Chelsea, Stuttgartu, Hansy Rostock či Galatasaraye. Někteří z nich mají políčeno na slávistického útočníka Davida Střihavku.

1. FC Brno 2 Slavia Praha 1

Branky: 59. Besta, 64. Střeštík - 27. Pudil. Rozhodčí: Jílek - Pospíšil, Jiřík. ŽK: Besta, Střeštík - Gebre Selassie, Toleski. Diváci: 6915. Poločas: 0:1.

Brno: Lejsal - Kuncl, Dvorník, Trousil, Švejnoha - Siegl, Kalouda, Mareček, Polách (82. Pavlík), Střeštík (90. Simr) -Besta (90. Živný).

Slavia: Vaniak - Gebre Selassie (22. Toleski), Latka, Brabec, Dřížďal - Krajčík, Abraham, Suchý, J. Černý (74. Ivana), Pudil - Střihavka (63. Blažek).

Ten se v zápase do výrazné příležitosti nedostal, mnohem aktivněji naopak začali domácí. První střelu na bránu vyslal krátce po úvodním hvizdu aktivní Střeštík, ale Vaniak míč k tyči bezpečně kryl. Kalouda se dostal ke střele až v 19. minutě, když napřáhl z hranice šestnáctky a slávistický gólman měl co dělat, aby míč udržel.

Brno otočilo zápas po poločase Po dvaceti minutách posílil útok hostů Goce Toleski a následnou převahu Slavie potvrdil ve 28. minutě Daniel Pudil. Míč trefil vnější stranou levého nártu a ten se stočil k levé tyči Lejsalovi branky.

Slávisté pokračovali v aktivní hře i po přestávce, ale rána brzy přišla na druhé straně. Po necelé hodině hry se míč po střele Kaloudy dostal k Bestovi a ten pohodlně vyrovnal. Slávisté se z inkasovaného gólu ještě nestačili vzpamatovat a Brno udeřilo podruhé. Besta ve vápně uvolnil Střeštíka a lídr ligy byl na lopatkách. Domácí pak na slávistickou branku posílali jeden útok za druhým.

„Znovu jsme obrátili utkání proti silnému týmu. Jsem na hráče hrdý,“ usmíval se kouč domácích Petr Uličný. Hlavička Toleského v závěru už skóre nezměnila, a tak ani nezmírnila zklamání Pražanů.