130 let

Byl Tutanchamon otcem?

Česko

Testy DNA mají ukázat, jsou-li dětské mumie nalezené v hrobce spřízněny s faraonem

KÁHIRA Egyptští badatelé zkoumají DNA dvou mumifikovaných dětských plodů, které byly uloženy v hrobce faraona Tutanchamona. Vědci chtějí zjistit, jestli šlo o mrtvě narozené potomky mladého faraona. Oznámil to generální tajemník Nejvyšší rady pro památky Egypta (SCA) Zahí Havás.

Dva drobné plody ženského pohlaví, zřejmě v pátém až sedmém měsíci prenatálního věku, nalezl už v roce 1922 při objevení hrobky britský archeolog Howard Carter. Od té doby však byly uschovány na lékařské fakultě v Káhiře a nikdy nebyly veřejně vystaveny nebo blíže zkoumány.

Testy jsou součástí širšího programu zkoumání DNA stovek mumií, který by mohl podle Haváse pomoci určit Tutanchamonovu rodinnou linii, která zůstává dodnes mezi mnohými egyptology záhadou. Egypťané s testy nepospíchají Převládá názor, že otcem Tutanchamona byl „kacířský“ faraon Achnaton (původně Amenhotep IV.), který se pokoušel zavést kult jediného boha Atona, a jeho matkou zřejmě jedna z vedlejších Achnatonových manželek Kija. Podle jiných názorů byl Tutanchamon synem méně známého faraona, který na trůn nastoupil po Achnatonovi.

Badatelé se domnívají, že se Tutanchamon ve věku dvanácti let oženil s Anchesenamon, dcerou Achnatona a jeho hlavní manželky Nefertiti – tedy s nevlastní sestrou, a že pár nezanechal žádné žijící potomky. Faraon zemřel velmi mladý, ve věku mezi osmnácti a devatenácti lety.

Celý program má zahrnout zkoumání vzorků všech panovnických mumií, včetně dvou tuctů těch, které dosud nebyly identifikovány a jsou součástí sbírek Egyptského muzea v Káhiře.

Nejvyšší rada pro památky Egypta byla v minulosti kritizována pro zveřejňování neúplných zpráv z archeologických výzkumů. Britský deník The Guardian připomněl případ královny Hatšepsut. Identifikace mumie egyptské panovnice byla radou oznámena v červnu loňského roku, později se však ukázalo, že vědci stále nejsou s testy DNA hotovi. Tajemník Zahí Havás dlouho zamítal žádosti zahraničních odborníků podílet se na výzkumech. Účast neegyptských badatelů v nejnovějším programu povolil pouze za podmínky, že testy DNA budou pod kontrolou Egypťanů.

Tutanchamon v Brně Radiolog a člen egyptského týmu Ašraf Selim uvedl, že testování plodů by mohlo trvat několik měsíců. Vědci zatím mumie zkoumali pomocí tomografu a odebrali vzorky tkání pro testy DNA. „Chceme objevit důkazy a zjistit pravdu o historii egyptských vládců,“ dodal Selim. Čeští zájemci o starověký Egypt budou již brzy moci obdivovat přesnou repliku Tutanchamonova hrobového komplexu. Výstava s názvem „Tutanchamon – jeho hrob a poklady“ začíná 16. října v brněnské Titanic Hall.

***

Mumie obou „malých princezen“ nalezl archeolog Howard Carter v truhle označené inventárním číslem 317 v místnosti zvané pokladnice, do níž se vcházelo z pohřební komory. Vstup střežil Anubis, staroegyptský bůh zemřelých s šakalí hlavou. Protože faraon Tutanchamon, zemřel ve svých devatenácti letech, chtějí nyní vědci zjistit za pomoci odebrané DNA, zda nešlo o jeho předčasně zemřelé dcery.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás