Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští lékaři se po 72 letech omluví Židům za své předchůdce

Česko

  7:00
PRAHA - 167 dní druhé republiky patří k temným obdobím českých dějin. Češi se sami vzdali velké části svých svobod a o své vůli přistoupili k perzekuci Židů.

Židům vstup do biografu zakázán. foto: Reprofoto

Česká lékařská komora připravila omluvu židovským lékařům za jejich perzekuci v době druhé republiky. Text omluvy za křivdy, kterých se dopustilo vedení předválečných lékařských profesních organizací vůči svým židovským kolegům, minulý čtvrtek jednohlasně schválila Vědecká rada ČLK.

Vrcholný orgán komory – představenstvo ČLK – by se mělo omluvou zabývat tento týden. "Podklady jsem ještě neviděl, ale předpokládám, že ke schválení spíše dojde," říká šéf komory Milan Kubek.

167 dní druhé republiky mezi Mnichovem a německou okupací Československa v březnu 1939 je temným a málo probádaným obdobím českých dějin. Selhání vlastních elit připravilo Čechy o velkou část léta pěstovaných demokratických svobod a Židé začali být po vzoru nacistického Německa vytěsňováni na samý okraj společnosti.

Už 14. října 1938, tedy pouhé dva týdny po Mnichovu, sepsaly profesní komory lékařů, advokátů, notářů a inženýrů memorandum, ve kterém navrhovaly vládě omezit počet Židů ve svobodných povolání na takové procento, které by odpovídalo jejich zastoupení ve společnosti. A to měl být jen začátek. Následovalo totiž přání, "aby pro budoucnost vůbec nebylo přípustno v zájmu nejdůležitějších statků národa, aby povolání lékařská, právnická a technická byla vykonávána Židy." Za lékaře memorandum odsouhlasilo vedení Lékařské komory v Praze a Ústřední jednoty československých lékařů.

Advokáti se za chování svých předchůdců v letech 1938 až 1945 omluvili loni v dubnu. Omluvu lékařů připravil kardiolog Aleš Herman. "Memorandum nelze chápat jinak než jako antisemitský a diskriminující dokument, za jehož signaci našimi představiteli cítíme povinnost se omluvit. Činíme tak bez jakékoliv snahy hodnotit a soudit pohnutky našich předchůdců s odstupem dlouhých 72 let. Vážení členové ČLK, kolegové, lékaři židovského původu, přijměte naši omluvu za čin našich předchůdců," stojí v textu.

"Komoru zrušili komunisté po únoru 1948. Až do roku 1991, kdy byla její činnost obnovena, nefungovala. V následujícím období zřejmě nikdo historické prameny neznal a teprve ve chvíli, kdy ta hrůza vyplynula na povrch, jsme se k tomu takto postavili," obhajuje smysl omluvy, která by měla přijít po dlouhých desetiletích, Herman.

Ředitele Židovského muzea Lea Pavláta přichystaná omluva potěšila: "Je to projevem slušnosti, a to tím spíše, že se za své kolegy omlouvají ti, kteří se ničím neprovinili." Také ředitelka Institutu Terezínské iniciativy Dagmar Lieblová, jejíž otec patřil k perzekvovaným lékařům, omluvu vítá. "Mělo k tomu ale dojít daleko dříve," dodává vzápětí.

Podle historika a politologa Jana Rataje profesní komory protižidovská opatření skutečně přijaly, k masovému vyhazování Židů z ordinací a kanceláří ale došlo až po německé okupaci z 15. března 1939. Pracovní šikanou se český antisemitismus ani zdaleka neuspokojil. Židé byli naprosto vytěsněni z české politiky a vláda Rudolfa Berana počítala do budoucna s arizací jejich majetku a konečným vystěhováním.

Více informací k tématu si přečtěte v úterním vydání deníku

Více k tématu v LN:

Kolegové, přijměte naši omluvu

Směl léčit jen židovské pacienty
(Vzpomínky Dagmar Lieblové na druhou republiku.)

Musel jsem se k tomu takhle postavit
(Rozhovor s kardiologem Alešem Hermanem, který text omluvy navrhl.)

"Míšení Čechů s Němci je nežádoucí"

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat