130 let

Čeští voyeuři vystavují v Británii

Česko

Nově otevřená výstava fotografií v londýnské galerii Tate Modern uvedla snímky Miroslava Tichého, Rudolfa Císaře a Dalibora Valouška.

LONDÝN/PRAHA Svérázný Kyjovan Miroslav Tichý, jenž pracuje výhradně s podomácku vyrobenými fotoaparáty, někdejší vězeň koncentračního tábora v Dachau Rudolf Císař a dvojitý agent KGB a FBI Dalibor Valoušek - takové jsou vizitky českých zástupců na výstavě s volně přeloženým názvem Odhaleno: Voyeurismus, sledování a fotografický aparát (Exposed: Voyeurism, Surveillance and the Camera), jež byla v pátek zahájena v londýnské Tate Modern. Dva snímky Tichého a po jednom od Císaře i Valouška zařadili kurátoři mezi dvě stě padesát fotografií, jež pojí okolnost, že byly pořízeny bez vědomí zachycených objektů.

Snímky z období od konce 19. století až do současnosti zobrazují - mnohdy šokujícím způsobem - ikony zábavního průmyslu stejně jako neznámé lidi a podle britského listu The Independent skýtají „syrový a kousavý pohled na tabuizovaná témata“. V jednotlivých odděleních výstavy je možné zhlédnout díla renomovaných fotografů i záběry vystřižené z veřejných pouličních kamer.

K vidění jsou kupříkladu erotické snímky francouzsko-maďarského avantgardního tvůrce Brassaího ze sbírky Tajemná Paříž let třicátých, ikonická fotografie Marilyn Monroe s větrem nadouvanou sukní z objektivu americko-ukrajinského „voyeura“ Weegeeho, ale i černobílá sada záběrů indočínského fotoreportéra agentury AP Nicka Uta z útěku dětí před bombardováním během války ve Vietnamu.

Část výstavy nazvaná Sex a slavní (Sex and Celebrity) nabízí mimo jiné nearanžované fotografie někdejšího hereckého i manželského páru Liz Taylorové a Richarda Burtona, slavnou hotelovou dědičku Paris Hiltonovou na cestě do vězení či záběry ze zastřelení prezidenta J. F. Kennedyho.

Snímky třiaosmdesátiletého Miroslava Tichého jedinečným způsobem zachycující anonymní ženy na ulicích či plovárnách tvoří součást eroticky tematizovaného oddílu výstavy. Do něj patří například také cyklus německo-amerického autora Helmuta Newtona zobrazující prostitutky, striptérky či anonymní dvojice při milostném aktu.

Do pasáže zaměřené na téma násilí a zločinu, kde jsou k vidění i záběry z rwandské genocidy, zařadili kurátoři ojedinělý a tajně pořízený snímek z koncentračního tábora v Dachau, kde byl vězněn Rudolf Císař. Coby pomocnému zdravotníkovi se Císařovi v době propuknuvší epidemie tyfu podařilo napojit na odbojovou organizaci v protektorátu, mezi lékařskými přístroji propašovat do tábora fotoaparát a posílat informace do Prahy.

Dalibor Valoušek, jenž pod jménem Rudolph Herrmann působil jako špion KGB ve Spojených státech a poté, co byl odhalen FBI, pracoval jako dvojitý agent pro ni, v této roli ze špionážního aparátu pořídil snímek agenta KGB, vystavený v sekci věnované špionážím.

Výstavu v Tate Modern bude možno navštívit až do 3. října.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás