• schránka
  • Přihlásit Můj účet
Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí | foto: Lidové noviny

Chce premiér odhlásit Prahu z UNESCO?

Česko
  •   14:47
PRAHA - Řekl Mirek Topolánek, že by Praha mohla dobrovolně opustit seznam kulturního dědictví UNESCO, nebo to je výmysl novinářů? Za tím, že tato slova premiér vypustil, si stojí server Týden.cz. Úřad vlády to ale popírá.
Podle serveru si premiér myslí, že by metropole s vyškrtnutím ze seznamu nepřišla  o turisty, a pokud by tento fakt "dobře prodala", ještě by to městu marketingově prospělo.

Druhá strana ale celou informaci popírá. "Premiér nikdy o takovém kroku neuvažoval, neuvažuje a nikdy ho také nenavrhoval," tvrdí ředitel tiskového odboru Úřadu vlády Martin Schmarcz.

Týden ve svém článku navíc poznamenává, že výrok relativizují kulisy, ve kterých zazněl. Premiér jej prý pronesl v úterý vpodvečer po výstupu na Říp, když se občerstvoval v bufetu pivem.

Informace se objevují v době, kdy výbor UNESCO na přelomu června a července opětovně vyjádřil znepokojení nad další výstavbou výškových domů na Pankráci. Praha se má vyjádřit do února příštího roku, jak své plány upravila, aby stavby neohrozily panorama a krajinný ráz města, díky němuž se historické centrum na seznam dostalo.

"Věřím, že to není oficiální stanovisko. ...ublížilo by to Praze, kterou by to poškodilo nejen kulturně, ale i ekonomicky," řekl předseda českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc. Praze by takový krok podle něj ublížil z hlediska důvěryhodnosti.

Česká republika má kromě Prahy dalších 11 zápisů na listině světového dědictví a tímto počtem patří v poměru k velikosti země a množství obyvatel mezi nejúspěšnější.
Autoři: Lidovky.cz, ČTK