Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Chlapec z jižní Moravy se nakazil tetanem. Důvodem zřejmě bylo chybějící očkování

injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BRNO Malý chlapec z Letovic na jižní Moravě se léčí v brněnské fakultní nemocnici s tetanem. Za nákazu pravděpodobně může fakt, že dítě nebylo očkované, neboť to jeho matka odmítla.

O události jako první informoval starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný na svém fanouškovském facebookovém účtu. Ve svém příspěvku zveřejnil epidemiologickou zprávu Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje (KHS JmK). „Kolik mohu mít v přátelích a mezi sympatizanty lidí, co si myslí, že rodič má právo rozhodnout o tom neočkovat dítě,“ ptal se Novotný. 

Tetanus je onemocněním, proti kterému je v tuzemsku povinně aplikované celoplošné očkování. Bez lékařské pomoci nemoc končí ve většině případů smrtí. Kvůli křečím a ztrátě koordinace svalových pohybů totiž může dojít k zástavě srdce nebo selhání dýchacího systému.

A právě tetanem onemocnělo dítě v Jihomoravském kraji. Serveru iDNES.cz jeho hospitalizaci potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. „Onemocnění u dítěte se šetří, ale nemohu k tomu říct žádné další podrobnosti,“ dodala Hana Pokorná, ředitelka Sekce ochrany a podpory veřejného zdraví KHS JmK. Onemocnění tetanem je podle ní v tuzemsku naprosto výjimečnou událostí.  „Zatím není šetření ukončeno. Nemoc není přenosná z člověka na člověka, proto epidemické šíření nehrozí. Onemocnění tetanem je ale zcela výjimečné a raritní, natož u dítěte. Žádný takový případ nepamatuju,“ uvedla Pokorná.

Podle zprávy, která mapuje aktuální epidemiologickou situaci v Jihomoravském kraji, byl chlapec narozený v roce 2016 v Letovicích ošetřen 18. srpna v ambulanci Kliniky dětské ORL Fakultní nemocnice Brno. Lékaři mu toho dne z nosu vyjmuli „malou již korodovanou knoflíkovou baterii“.

Chlapci nasadili antibiotika, ty ale podle zprávy matka dítěti údajně nepodávala. Ze zprávy vyplývá, že o lécích proti tetanu doktoři ani neuvažovali. „Nikoho nenapadlo, že dítě není očkované,“ stojí v ní. Chlapec ale podle nejnovější zprávy očkován nebyl, protože jeho matka byla přesvědčena o tom, že u ní očkování spustilo roztroušenou sklerózu.

Stav chlapce se ale po první návštěvě lékaře postupně zhoršoval, 2. září musel doktory navštívit znovu. Podle zprávy cítil únavu a nechutenství, odmítal polykat. Pátého září praktický lékař poslal chlapce zpět do brněnské fakultní nemocnice s informací, že nebyl očkován proti tetanu.

Tam jej lékaři hospitalizovali na jednotce intenzivní péče. Podali mu globulin a očkovali jej. Ještě téže noci ale dítě dostalo křeče. Následujícího dne lékaři chlapce přeložili na Kliniku dětské anesteziologie a resuscitace za účelem léčby křečí a zajištění dýchání. Sedmnáctého září chlapci museli udělat takzvanou tracheostomii (zajištění dýchání řezem do krku). Následně se jeho stav mírně zlepšil, v nemocnici ale zůstává nadále. 

Povinné očkování v Česku

V Česku jsou děti povinně očkovány proti spalničkám, příušnicím, zarděnkám, záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Včetně nepovinných vakcín je to ročně milion dávek. Proti infekci jsou v případě vysoké proočkovanosti chráněni i ti, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohou. Podíl očkovaných se liší podle regionu, někde klesá i k 80 procentům.

V tuzemsku ale roste počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo očkování odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale podle lékařů nejsou prokázány. Odpůrci argumentují případy nervového poškození či narušením vývoje dítěte.

Rodičům, kteří děti očkovat odmítnou, hrozí pokuta až 10 000 korun. Neočkované děti také nepřijímají školky ani školy v přírodě. Situací se zabývaly i soudy, několik kauz čeká i na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

,

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...