Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Dezinformace o očkování mohou škodit stejně jako samotné nemoci, varují experti

Zdraví

  11:50
Brusel - Dezinformace a nárůst nedůvěry v očkování patří k zásadním rizikům ohrožujícím zdraví a životy lidí na všech kontinentech. Šíření seriózních informací o vakcínách je proto stejně potřebné jako distribuce očkovacích látek do oblastí, kde k nim zatím děti nemají přístup. Shodli se na tom ve čtvrtek lídři světových institucí a zdravotničtí experti během globálního summitu o očkování v Bruselu.
Očkování - ilustrační foto.

Očkování - ilustrační foto. foto: Reuters

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker jej uspořádal v reakci na rostoucí počet lidí, kteří zejména v Evropě odmítají nechat své děti očkovat kvůli nepravdivým informacím plnícím sociální sítě. „Je neakceptovatelné, že se stále rozvíjejí nemoci, které měly být díky očkování už eliminovány,“ prohlásil Juncker na úvod summitu, přičemž připomněl mimo jiné nárůst počtu případů spalniček v řadě zemí světa.

Letošní průzkum fondu Welcome Trust ukázal, že existuje souvislost mezi nízkou proočkovaností populace a nárůstem počtu případů této potenciálně smrtelné choroby, který v poslední době trápí některé země.

Mezi státy s největším nárůstem případů patří země jako Madagaskar, Filipíny či Venezuela, kde je omezená dostupnost očkování, ale i státy jako Ukrajina či Francie, kde mají lidé ve vakcinaci nízkou důvěru. O status země bez spalniček ostatně přišla spolu s některými dalšími státy z rozhodnutí Světové zdravotnické organice (WHO) letos na konci srpna také Česká republika.

Lidé podle Junckera šíří po internetu nesmyslné informace o nebezpečnosti vakcín, někteří zase tvrdí, že jediným důvodem vakcinace je tlak farmaceutických společností, které z něj mají zisk. Šéf EK podotkl, že vakcíny zachrání ročně tři miliony životů a proto je zásadní s těmito dezinformacemi bojovat.

Podle zmíněné studie mají celosvětově nejnižší důvěru v bezpečnost očkování obyvatelé Evropy, kde jsou o ní přesvědčeny necelé dvě třetiny lidí. Globální průměr přitom činí téměř 80 %.

Nedůvěra nesmí převládnout, musíme ale jednat hned

„Nedůvěra a dezinformace nesmí převládnout. Nestane se to, když budeme jednat hned,“ řekla ředitelka dětského fondu OSN UNICEF Henrietta Foreová, podle níž zachrání vakcinace každou minutu pět dětských životů. Jen během loňského roku však kvůli nedostatku očkovacích látek či jejich odmítání nebylo očkováno 20 milionů dětí na celém světě, dodala.

Česko přišlo o status země bez spalniček, šíří se i jinde v Evropě. Na vině je i strach z očkování

Lídři a experti se shodli, že zásadní cestou, jak zvýšit mezi lidmi povědomí o prospěšnosti očkování je spolupráce s médii, zejména provozovateli sociálních sítí. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus ocenil, že sítě Pinterest, Facebook a Instagram se letos rozhodly odkazovat uživatele vyhledávající informace o očkování na ověřené zdroje typu WHO.

„Mělo by se však udělat více,“ podotkl Ghebreyesus, podle něhož „těžce vybojované pokroky ve vakcinaci mohou být ztraceny“ právě vinou dezinformací.

Summit, kterého se účastní čtyři stovky šéfů organizací, odborníků či lidí, jimž očkování zachránilo život, se zabývá i vývojem nových vakcín a jejich lepší distribucí po celém světě.

Autor: