6. prosince 2018 8:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Co víš o mých manželstvích, ty zm*de?‘ Klausova vulgárnost ODS škodí, míní expert

Exprezidentův syn Václav Klaus mladší. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exprezidentův syn Václav Klaus mladší. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Kontroverze vyvolal příspěvek Václava Klause mladšího (ODS) na Facebooku. Uživatele, který tvrdil, že není kompetentní vyjadřovat se k homosexuálním manželstvím, když je sám dvakrát rozvedený, počastoval nadávkou ‚zm*d‘. Podle odborníka na politický marketing Karla Komínka může podobné vyjadřování ODS jenom poškodit.

Klaus na svém veřejném facebookovém profilu v pondělí sdílel svůj komentář pro Novinky.cz, ve kterém kritizuje homosexuální manželství a obě slova spojení nazývá protikladnými. „Mohl byste nám prosím tedy dát přednášku o vašich manželstvích? Jistě budete všem odstrašujícím příkladem,“ reagoval v komentářích uživatel Facebooku. V reakci na své oponenty pak Klause nazval „homofobem, který chce lidem kázat o tom, jak správně mají žít, zatímco on sám fatálně selhal ve zcela elementárních věcech“.

Poslanec za ODS Klaus se poté uživatele zeptal, co ví o jeho manželstvích, a nazval ho vulgárně. „To nebyl žádný názorový oponent. Ta diskuze byla jasná, nemám k tomu co dodávat,“ uvedl k incidentu Klaus pro Lidovky.cz

„Myslím si, že je určitá hranice, za kterou by politik neměl jít za žádných okolností, bez ohledu na jeho komunikační styl. Václav Klaus ji ale překročil,“ tvrdí předseda Institutu politického marketingu (IPM) Karel Komínek. Politici podle něj musí být opatrní zejména na veřejných kanálech, jakým je právě Facebook.

Někteří voliči však podobný způsob komunikace podle Komínka oceňují. „Existuje cílová skupina, která má ráda, když politici zaujímají taková silná stanoviska, případně tvrdší ruku autoritativního typu. Ale je velmi úzká skupina lidí, kteří tento způsob komunikace preferují, a zároveň jsou voliči ODS,“ uvedl pro Lidovky.cz Karel Komínek. Podle něj je proto podobný způsob komunikace kontraproduktivní. „Přilákáte nějakou skupinku lidí, zároveň tím ale odradíte tradiční voliče,“ dodal Komínek s tím, že Klaus dlouhodobě nenásleduje komunikační strategii ODS.

Šéf pražské ODS Tomáš Portlík záležitost nechtěl příliš komentovat. „Jsme pravicová strana, nebudu proto komentovat něčí osobní vyjádření. Já můžu komentovat jeho názory. Za způsob komunikace si nese odpovědnost každý sám,“ řekl šéf pražské ODS Tomáš Portlík. Dodal také, že základní pravidla chování členů ODS jsou zakotvená ve stanovách, a jejich výklad musí řešit celostátní vedení strany.

zufZuzana Formánková

Najdete na Lidovky.cz