Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Smutný rekord. Denní přírůstek případů nových koronaviru v Česku poprvé přesáhl 500

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Praha Denní přírůstek počtu případů nemoci covid-19 v Česku v pátek poprvé přesáhl 400 i 500. Dosavadní rekord z 27. března byl 377. V pátek laboratoře potvrdily 506 případů, v sobotu zatím 129. Dosud se v ČR koronavirem nakazilo 21 680 lidí, zhruba tři čtvrtiny se vyléčily a 411 nemocných zemřelo. Počet aktuálně nemocných přesahuje 5000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za nárůstem je podle něj masivní testování, nepřibývá těžkých případů, upozornilo na twitteru.

Více než 300 nových nemocných covidem-19 za den odhalily laboratoře od březnového začátku šíření onemocnění v Česku zatím osmkrát, z toho čtyřikrát v srpnu. Dosud naposledy to bylo ve středu. Ministerstvo zdravotnictví, hlavní hygienička Jarmila Rážová i premiér Andrej Babiš (ANO) poukázali na to, že nadále zůstávají nízké počty hospitalizovaných a lidí s těžkým průběhem nemoci. Podle ministerstva i Rážové souvisí vyšší počet odhalených případů také s testováním, kdy se prověřují hlavně lidé, kteří byli v kontaktu s nakaženými.

V nemocnicích se s covidem-19 aktuálně léčí 116 lidí, 22 z nich potřebuje intenzivní péči. Počet hospitalizovaných se proti popůlnočním číslům zvýšil o osm, aktualizovaná čísla ministerstva zdravotnictví ukazují proti čtvrtku nárůst o jednoho pacienta v nemocnici. Počet hospitalizovaných mezi stovkou a 120 hlásí ministerstvo zdravotnictví v posledních čtyřech týdnech, na přelomu března a dubna byly údaje i čtyřnásobné. Zemřelí s koronavirem za pátek přibyli tři, od začátku týdne se počet zvýšil o 13 úmrtí.

Testů bylo v pátek provedeno 8432, nejvíc za poslední dva týdny. Průměr za všední dny v posledních dvou týdnech je přes 7100 testů denně, o víkendu se obvykle testuje méně a také počty nových případů bývají nižší. Z testovaných bylo v pátek pozitivních šest procent, což bylo nejvíce téměř za měsíc.

Aktuálně nemocných bylo víc než 5000 podle tehdejších čísel ministerstva zdravotnictví už počátkem srpna. Revidované údaje ale ukazují, že nynějších 5182 aktuálně nemocných je zatím nejvíc. U výrazné většiny nakažených je průběh nemoci mírný.

Nejvíce nakažených za posledních sedm dní v přepočtu na 100 000 obyvatel je nově na severním Plzeňsku, víc než 52. Následuje Kolínsko se 45 a Uherskohradišťsko se 37 případy na 100 000 obyvatel za poslední týden. Nad 30 je tento údaj ještě v Praze, bez nových případů za posledních sedm dní není aktuálně žádný okres. Ohniska nákazy nejsou velká, ale jsou rozšířená poměrně plošně, uvedl epidemiolog a vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Česko se nyní připravuje na zářijový návrat dětí a studentů do škol, který by mohl podle epidemiologů situaci s covidem-19 v Česku zhoršit. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) nejprve ve středu ohlásil přísnější pravidla pro nošení roušek od září, ve čtvrtek je po jednání s Babišem zmírnil. Zástupci sněmovní opozice v té souvislosti vyjadřují pochybnosti o tom, že o pravidlech rozhodují odborníci, jak dosud tvrdil premiér. Babiš v rozhovoru pro sobotní Právo uvedl, že v minulosti vláda epidemiologům do opatření proti covidu-19 zásadním způsobem nemluvila, v nynější fázi je ale vedle ochrany lidí třeba také udělat maximum pro návrat do normální situace.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Psycholog a manželský poradce Petr Šmolka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Fyzioterapeut Pavel Kolář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...