Déšť ve Spa svědčil Hamiltonovi

Letní přestávku ve formuli 1 ukončila Velká cena Belgie * Diváci se dočkali mnoha dramatických soubojů

SPA-FRANCORCHAMPS/PRAHA Okruh ve Spa opět nezklamal. Divákům nabídl napínavou podívanou na formule 1 předhánějící se při tradičně deštivé Velké ceně Belgie. Spokojení tak byli nejen příznivci rychlých vozů, ale hlavně Lewis Hamilton. Pilot McLarenu obsadil při sobotní kvalifikaci třetí místo, když za vítězným Markem Webberem z Red Bullu zaostal o více než tři desetiny sekundy.

Jenže Australanův náskok včera smazal během úvodních pár desítek metrů závodu. Webber pokazil start a Hamiltona v cestě za triumfem už nikdo nezastavil. Webber se musel spokojit s třetí pozicí, druhý skončil Robert Kubica s Renaultem.

„Jsem moc šťastný, vděčný za tuhle pozici. Podobné závody se mohou změnit jako v loterii. Dokázal jsem z něj vyjít na vrcholu a šťastně uniknout jedné nebezpečné situaci. Jsem v extázi,“ usmíval se Hamilton po závodě.

Barrichello si oslav neužil Do smíchu však nebylo jezdcům hned ve druhém kole. Obloha nad lázeňským městem se otevřela a nastalo hromadné přezouvání pneumatik. Ve výjezdu zatáčky Bus Stop takřka všichni na mokrém asfaltu vyjeli z trati. Brazilec Rubens Barrichello navíc trefil z boku Fernanda Alonsa ze Španělska a ze své 300. velké ceny v kariéře záhy odstoupil. Alonsovo Ferrari museli v boxech opravit mechanici.

Na trať pak vyjel safety car, po dvou kolech se začalo závodit nanovo. Sedmnácté kolo však znamenalo konec nadějí na dobré umístění pro tehdy na druhé pozici jedoucího Jensona Buttona. Hamiltonova kolegu se snažil předjet Webberův kolega Sebastien Vettel, ale Němec nepochopitelně naboural do boku Buttonova McLarenu.

Zatímco Vettel po opravě a trestu průjezdu boxovou uličkou pokračoval dál, loňský mistr světa skončil. „Nevím, co se tam se Sebastianem stalo. Jen jsem ucítil náraz do boku vozu. Rozervalo to chlazení a vůz se stal neovladatelným. Je to pro mě velká rána. Hodně mě to mrzí,“ kroutil Button hlavou.

„Bohužel mi selhaly brzdy a ztratil jsem nad autem kontrolu. Byla to moje chyba. Mrzí mě, že jsem Jensonovi zkazil závod,“ kál se Vettel.

Buttonovi se tak pomalu, ale jistě vzdaluje vidina obhajoby, patří mu až čtvrté místo. To jeho parťák Hamilton se po několikatýdenní pauze vrátil do čela šampionátu. I když před Webberem vede jen o tři body.

„Tým o víkendu odvedl brilantní práci. V některých oblastech jsme nebyli tak rychlí jako ostatní kluci, ale je skvělé, že dokážeme urvat maximum,“ chválil Hamilton.

„McLaren už vyhrál mnoho šampionátů a mají pěkně rozsáhlou sbírku trofejí. Red Bull již nějaké ty trofeje také získal, ale v menším měřítku. Bude záležet na tom, jak moc budeme hladoví po úspěchu,“ okomentoval Webber své šance na prémiový titul.

***

GP BELGIE FORMULE 1

* Výsledky: 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:29:04,268, 2. Webber (Austr./Red Bull) -1,571, 3. Kubica (Pol./Renault) -3,493, 4. Massa (Braz./Ferrari) -8,264, 5. Sutil (Něm./Force India) -9,094, 6. Rosberg -12,359. * Průběžné pořadí MS (po 13 z 19 závodů): 1. Hamilton 182 b., 2. Webber 179, 3. Vettel (Něm./Red Bull) 151, 4. Button (Brit./McLaren) 147, 5. Alonso (Šp./Ferrari) 141, 6. Massa 109, 7. Kubica 104. * Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 330, 2. McLaren 329, 3. Ferrari 250, 4. Mercedes 146.