130 let

Do Barmy míří pomoc. Z Asie

Česko

Vojenská junta se rozhodla vpustit humanitární pracovníky. Ale ne ze Západu

RANGÚN/PRAHA Statisíce Barmánců by se mohly konečně dočkat většího přísunu humanitární pomoci. Nejspíš však nikoliv ze Západu. Barmská vojenská junta sice včera oznámila, že umožní pracovníkům zahraničních humanitárních organizací vstup do země, půjde však jen o humanitárce ze zemí patřících do ASEAN, tedy Sdružení zemí jihovýchodní Asie.

„Barma přijme mezinárodní pomoc,“ uvedl singapurský ministr zahraničí George Yeo. „Vytvoříme určitý mechanismus, který zajistí, aby do Barmy mohla proudit pomoc ze celého světa,“ citovala ho agentura Reuters. Pomoc by měl koordinovat právě ASEAN. Jak ale ministr dodal, nepůjde o nekontrolovaný přístup. Junta bude stejně monitorovat, odkud pracovníci jsou, a bude vstup do země posuzovat případ od případu. Volný přístup do Barmy pak budou mít jen pracovníci ze zemí ASEAN.

Právě tato omezení ztěžují práci i českým humanitárním organizacím, které na místě působí. Pozitivní zprávou je však to, že někteří pracovníci již jsou na místě a pomoc se tedy alespoň v menší míře daří distribuovat již nyní. „U nás je výhodou, že Adra tam má pobočku již od roku 2005. To znamená, že když začaly ty problémy, naši humanitární pracovníci již byli na místě, a nemuseli o vstup žádat,“ uvedla Tereza Krejčí z humanitární organizace ADRA. Jak dodala, lidem v oblastech postižených cyklonem nyní nejvíce rozdávají nejrůznější potraviny, léky, vitamíny, pitnou vodu a přikrývky.

I když se objevily informace, že junta zabavila veškerou pomoc, kterou do země dopravilo OSN, část věcí podléhala pouze zákazu distribuce. I proto získala ADRA část humanitární pomoci právě od OSN. Menší humanitární organizace nejspíš vládnoucí elitě tolik nevadí. „Oni to OSN zakázali distribuovat, my jsme ale od nich část věcí převzali a distribuovali jsme je. Co se týče například rýže, tu bereme přímo v Barmě, z těch nezasažených oblastí,“ dodala Tereza Krejčí.

Své spolupracovníky má v Barmě i Člověk v tísni. „Pomoc je financována ze sbírky SOS Barma, kterou jsme vypsali. Pochopitelně to nemůže suplovat velkou humanitární otevřenou operaci, všechno se to děje, řekněme, polooficálně. Daří se nám ale dostat potraviny i léky k prvním tisícům lidí, což je oproti situaci před týdnem obrovský úspěch,“ uvedl Šimon Pánek, ředitel společnosti Člověk v tísni.

„První reakce lidí v Čechách, kteří si myslím, že jsou dost solidární, byla jednoznačně daná juntou, která brzdila pomoc. Lidé si řekli, proč přispívat, když se to tam nemůže dostat. Teď už ty kanály fungují,“ dodal. V případě, že by junta změnila svůj názor na humanitární pomoc ze Západu, jsou připraveni do země okamžitě poslat tým lékařů a zdravotníků.

Návštěva z OSN Pravdou je, že větší otevřenost barmského režimu již začíná být znát. Včera totiž junta povolila krátkou návštěvu postižené oblasti Johnu Holmesovi, náměstkovi generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti. A zítra by měl do země přijet i Pan Ki-mun. V neděli by se také měla konat dárcovská konference, kde se bude jednat o možnostech pomoci.

***

Kam můžete přispívat

Člověk v tísni

* posláním dárcovské zprávy ve tvaru „DMS BARMA“ na číslo 87777

* přímo na konto sbírky SOS Barma: 836836836/0300 ADRA

* zasláním dárcovské SMS ve tvaru „DMS ASIA“ na číslo 87777

* bank. účet: 99619961/0300, variabilní symbol 444 Český červený kříž

* bank. účet: 20150217/0100

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás