• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

DOPISY REDAKCI

Česko

Jak hluboko jste klesli, křesťanští demokraté

Ad LN 7. 1.: Kalousek prý škodí straně

Neuvěřitelná věta, která vypadla z úst místopředsedy lidovců Juránka: „Kalousek je vynikající ministr pro ČR, ale špatný ministr pro KDU-ČSL.“ Dalo by se říci: jak hluboko jste klesli, křesťanští demokraté. Jde totiž o ministra financí celého státu, tj. všech občanů. Na takovou větu by snad byla vhodná jediná odpověď - okamžité vyloučení ze strany. Protože se vedení KDU-ČSL s touto větou, jak se zdá, ztotožnilo, nezbývá než konstatovat, že se strana dostala na úroveň party vzájemně se chránících politikářů, jimž je politika pouhou technologií moci, soustředěné jen na milovanou partaj bez ohledu na potřeby celku, tj. všech občanů. Pozoruhodné - u programových křesťanů. Doposud jsem si myslel, že takové stanovisko zaujímá pouze určitá skupina v ČSSD. Nu, přibyla další partaj, kterou bych už nevolil ani náhodou.

Milan Jíra, Praha

Kdo je největší škůdce

Ad LN 7. 1.: Kalousek prý škodí straně

Optika pana Stanislava Juránka je fascinující. Kdyby si dal studenou sprchu nebo aspoň protřel oči, zjistil by, že největší škodič KDU-ČSL je její současný předseda. Dost mě tímto postojem zklamal, při posledních volbách coby docela dobrý hejtman dostal můj hlas. Naposledy.

Jiří Maňoušek, Blansko

Nejlepší z kola ven

Ad LN 7. 1.: Vnitrostranický pohled: ministr Kalousek selhal

Poslední dění kolem personálních výměn ministrů KDU-ČSL mi připomíná situaci z filmu Jak básníkům chutná život. Nevrlá primářka se zbaví nadějného lékaře, kterého nemá osobně ráda, tak, že jej navrhne jako „nejlepšího“ pro zastupování obvodního lékaře v zapadlé obci. Ani argumenty Dana Drápala z jeho komentáře neznějí příliš přesvědčivě. Tak především mylné je tvrzení, že ministr Kalousek rozšířil hazard. Dan Drápal si asi neuvědomil, jaký stav zde panoval před vydáním onoho povolení kurzového sázení na internetu tuzemským společnostem. Každý, kdo sázet chtěl, mohl sázet prostřednictvím zahraničních sázkových kanceláří. Na ty český stát nijak nemohl, protože podnikaly podle povolení obdrženého v zahraničí. Neplatily zde žádné daně, nepodléhaly zde dozoru a regulaci. Navíc hrozily žaloby domácích firem kvůli porušování férové hospodářské soutěže.

A co je vytýkáno ministru Kalouskovi? Ministr neudělal nic jiného, než že si vybral menší zlo. Pokud by nějaké nástroje měl, sázení na internetu by zakázal úplně, leč tyto nástroje nejsou. Podařilo se mu zvýšit míru regulace hazardu přes internet, protože domácí subjekty jsou podrobeny dozoru českých orgánů. Platí zde daně a odvádějí příspěvky na veřejně prospěšné účely. Ani já nejsem tímto povolením nadšen, ale žádné lepší řešení neexistovalo a ani Dan Drápal, ani jiní odpůrci jej neuvedli. Paradoxně tito lidé tak vypadají jako exponenti zahraničních sázkových společností, které přijdou ministrovým rozhodnutím o podstatnou část zisku.

Další záminkou je přijetí eura. Všichni přitom víme, že ministr Kalousek byl zastáncem jeho přijetí a s tímto názorem byl ve vládě v menšině. Současné události spjaté s globálním hospodářským útlumem však hrozí vážným porušením fiskální disciplíny států eurozóny, ta je však pro fungování eura klíčová. Kromě toho musí koruna dva roky před vstupem fungovat v určitém pásmu, což ji činí v současné turbulentní době snadnou kořistí pro spekulanty. Proto je třeba všechny okolnosti pečlivě analyzovat a nespěchat. To ministr činí ve spolupráci s ČNB. Očekává se, že termín přijetí eura by mohl být stanoven v listopadu. Opět jsem nezaslechl žádné protiargumenty ministrových stranických odpůrců.

Nejlepší ministr financí soudě podle hospodaření státu za posledních 11 let má jít z kola ven, aniž by došlo k racionálnímu zdůvodnění. Snaha zakrýt skutečný důvod -osobní antipatie - se příliš nedaří. Jan Růžička, student politologie, člen KDU-ČSL, tajemník ministra kultury

Neúplná pravda o Gaze

Ad LN 3. 1.: Život v pravdě Gazy

Zbyněk Petráček opakuje po ministru Schwarzenbergovi „pravdu“, podle níž i v době příměří Hamás odpaloval rakety na Izrael - celkem prý 361 raket a 177 minometných granátů. To je třeba uvést na pravou míru.

Podle statistik používaných izraelským ministerstvem zahraničí bylo během příměří zahájeného 19. června z Gazy vypáleno 223 raket a 139 granátů - oproti 2278 útokům v předešlém půlroce. Téměř všechny tyto odsouzeníhodné útoky se však uskutečnily až po narušení příměří 4. listopadu. Tehdy izraelská armáda zaútočila na území Gazy na tunel stavěný údajně za účelem únosu izraelských vojáků a zabila sedm ozbrojenců Hamásu.

Během předchozích měsíců Hamás příměří striktně dodržoval. Z Gazy bylo vystřeleno za celé čtyři a půl měsíce 38 kásámů a granátů jinými ozbrojenými skupinami v reakci na údajná izraelská porušení příměří. Hamás proti těmto palestinským skupinám opakovaně zasahoval. Až po 4. listopadu situace eskalovala z obou stran.

Co z toho plyne? Příměří bylo rozbito oběma stranami a obě se nyní dovolávají práva na sebeobranu. „Pravda“ o Gaze pánů Petráčka a Schwarzenberga je bohužel jen pravdou jedné strany.

Karel Eliáš, Brno

***

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 - Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy

  • Vybrali jsme pro Vás