130 let

DOPISY REDAKCI

Česko

Kauza „vyznamenání“ zavání účelovostí

Ad LN 27. 11.: Je knír levicový, nebo pravicový?

Zbyněk Petráček se ptá, za co vyznamenávat politiky. Navazuje tím na Hospodářské noviny kritizující ministra obrany Bartáka, že udělil údajně nejvýznamnější resortní vyznamenání několika politikům a vysokým státním úředníkům. Vzhledem k tomu, že zmíněný deník dokonce nepravdivě napadl ministra za to, že upřednostňuje politiky před vojáky a hrdiny odboje, je nutné uvést tuto věc pravou míru.

Pro pochopení je nutné úvodem zmínit hierarchii vyznamenání v resortu obrany. Po rozhodnutí ministryně Parkanové ze září 2008 jsou nejvyššími vyznamenáními Kříž obrany státu a Zlatá lípa. Nižším stupněm je Záslužný kříž, který má ještě tři kategorie. Několik zmíněných politiků a státních úředníků získalo nejnižší možné resortní vyznamenání, které mohou získat civilní osoby – Záslužný kříž III. stupně. Jedná se symbolické ocenění práce, které není spojeno s žádnou odměnou. Je udělován i za významnou spolupráci s resortem.

Dále je třeba připomenout, že ve dnech 27. 10. (91. výročí vzniku ČSR) a 11. 11. (Den veteránů) ministr Barták vyznamenal celkem 37 osobností Křížem obrany státu a Zlatou lípou a 37 Záslužným křížem. Kříž obrany státu obdrželi mj. generál J. Hercz, brigádní generál M. Štandera, plukovník P. Vranský a plukovník J. Prokopec ze 2. odboje, Zlatou lípu dostali mj. účastníci protikomunistického odboje Z. Mašínová, I. Medek, J. Zajíc, R. Battěk, P. Pecháček, ale i politik K. Schwarzenberg. Záslužný kříž přitom získali i v minulosti nejen vojáci, občanští zaměstnanci, veteráni a odbojáři, ale také úspěšní sportovci a další občané ČR, včetně politiků nebo vysokých státních úředníků – a to v době, kdy byl nejvýznamnějším resortním vyznamenáním.

Jiří Sezemský, vedoucí oddělení poradců, Ministerstvo obrany

Rozkrádání socialistického majetku

Ad LN 27. 11.: Pencovy seznamy jsou opět na internetu

Tržní hodnota zveřejněného seznamu jmen je poměrně nízká. Daleko vyšší je hodnota chybějících podrobností. Byli to příslušníci StB, kteří tyto související informace ukradli s vědomím sametové beztrestnosti v kapse.

Jedním z motivů mohl být prodej těchto podrobností za účelem vydírání kolaborantů a vysmívání se obětem.

Dalším z motivů mohla být touha příslušníků se konečně též nějak zúčastnit krádeže státního majetku. Škoda, že nelze pro tyto suverénní výtečníky udělit výjimku, která by vedla k jejich odsouzení podle paragrafu bývalého zákona o rozkrádání socialistického majetku. Jiří Hora, Praha

Nedohadujme se, radši se připravme

Ad LN 26. 11.: Klimatické strašení na hliněných nohou

Nevím, zda se země otepluje pomalu či rychle, zda i vinou člověka či nikoli. Nevyznám se v tom.

Přesto mi můj rozum říká, že je třeba se přestat dohadovat, jak to vlastně je, a začít se chystat na horší variantu. A pak být potěšen, že jsem katastrofický scénář chystal zbytečně.

Martin Novák, Plzeň

Dopisy jsou redakčně kráceny. Své příspěvky posílejte do rubriky Názory na adresu LN, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5 – Smíchov nebo e-mailem na adresu dopisy@lidovky.cz. Nezkrácené znění dopisů a další ohlasy čtěte na www.lidovky.cz/dopisy.

Názory na této straně nevyjadřují stanovisko redakce

  • Vybrali jsme pro Vás