130 let

EU sáhne bankéřům na bonusy

Česko

Od příštího roku dostanou finančníci jen 30 procent odměny. Většina bonusu se rozloží do dalších let

BRUSEL/PRAHA Europoslanci se rozhodli „posvítit si“ na tučné odměny bankéřů. Bonusy tak budou od příštího roku podléhat poměrně tvrdé regulaci.

Základní novinkou je omezení okamžité výplaty celého bonusu. Podle nových pravidel se vyplácení odměn zpomalí, respektive rozloží do několika let. Jednorázově budou moci bankéři získat jen třicet procent finanční odměny.

V případě běžných bonusů se pozdržení výplaty bude týkat nejméně čtyřiceti procent odměny, a to na dobu nejméně tří až pěti let. U velkých bonusů se bude vztahovat dokonce na 60 procent částky.

Europoslanci si od nové legislativy slibují omezení obchodů zaměřených na krátkodobý zisk, chtějí dosáhnout toho, aby bankéři cítili větší odpovědnost za své obchody. „Finanční domy měly dva roky na zjednání nápravy, a nestalo se nic. Takže to teď uděláme za ně,“ uvedla Arlene McCarthyová, britská poslankyně Evropského parlamentu.

Právě z Británie přišla první iniciativa zkrotit divoké vyplácení bonusů. V prosinci minulého roku se totiž provalilo, že se bankovní dům Royal Bank of Scotland chystá vyplatit odměny v celkové výši 1,5 miliardy liber (asi 45 miliard korun). Banku ale v době finanční krize musel podržet stát, před jejím krachem odkoupil 84 procent akcií v hodnotě 45,5 miliardy liber.

Česko už chystá změny Omezení odměn příští rok zaznamenají i čeští finančníci. Podle Jakuba Haase z tiskového oddělení českého ministerstva financí již implementace této směrnice do českého právního řádu začala. „V současné době je dokončováno projednání příslušného návrhu zákona v legislativní radě vlády. Příslušný návrh novely vyhlášky ČNB byl předložen do meziresortního připomínkového řízení,“ uvedl Haas.

Bankéři se o peníze nebojí Ekonomové se ale shodují, že problém vyplácení tučných odměn bankéřům se Česka týká méně než jiných zemí. „Opatření EU se dotkne zejména segmentu investičního bankovnictví. To v Česku nehraje tak významnou roli, jako je tomu v jiných zemích,“ uvedl Marek Hatlapatka, bankovní specialista společnosti Cyrrus. I samotné banky nevidí v rozhodnutí Evropské unie nic mimořádného. „Novým pravidlům se samozřejmě přizpůsobíme, nevidíme v tom velký problém,“ uvedl mluvčí ČSOB Ivo Měšťánek.

Ani Česká národní banka nebyla proti zavedení ustanovení. Současně ale uvádí, že by se dohledové orgány měly soustředit na dodržování základních principů, nikoli na detailní dohled nad praxí a postupy odměňování.

Nová pravidla budou přísnější v případě bank, které získaly pomoc od státu. Platit budou i pro zahraniční banky, které v EU působí, i pro pobočky bank z EU v zemích mimo území bloku. Na jejich základě si každý ústav musí také stanovit maximální limit pro výplatu bonusů, ten pak musí být úměrný výši platů. Dohlížet na to budou dohledové orgány v dané zemi.

OMEZENÍ ODMĚN * Opatření EU se týká investičních bankéřů, top managementu a zaměstnanců v kontrolních funkcích finančních domů. * Direktiva nařizuje bankám vytvořit speciální fond, do kterého budou bankéři odvádět až polovinu svých bonusů. * Z fondu se budou krýt ztráty z rizikových obchodů. * Bude určen limit pro „malý“ a „velký“ bonus. U malého bonusu bankéři dostanou jen 30 procent odměny v hotovosti. U velkého bonusu jen 20 procent. Dalších 30 procent bude vyplaceno formou akcií. Zbytek bude uložen do fondu. Pokud se banka nedostane do problémů, bankéři dostanou bonus za tři až pět let.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás