Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Facebook zaměstnanci milují

Česko

Sociální síť obsadila vrchol žebříčku top 50 amerických zaměstnavatelů

NEW YORK V žebříčku nejoblíbenějších amerických zaměstnavatelů získala první místo společnost Facebook. Ta se v minulém roce nedostala ani do první padesátky. Součástí ankety je i známka pro výkonného ředitele. Šéfa Facebooku Marka Zuckerberga pochválilo 96 procent účastníků ankety.

Facebook dostal nejlepší hodnocení (4,6 bodu z možných 5 bodů) také proto, že mnoho jeho zaměstnanců s rozvojem společnosti reálně zbohatlo. Desítky z prvních zaměstnanců už podaly výpověď a založily konkurenční firmy.

V modrých barvách Facebooku pracují zaměstnanci s láskou proto, že je to podle jejich slov „úžasná práce se spoustou možností a ve výborném pracovním prostředí“.

Do první padesátky se překvapivě nedostal třeba gigant Hewlett-Packard, který se letos snažil šetřit. Pečovat o své zaměstnance stejně dobře jako o zákazníky Na druhém místě se umístily známé aerolinky Southwest Airlines. „Společnost byla založena na principu, že bude úspěšná, jen pokud se bude starat o své zaměstnance stejně dobře jako o své zákazníky,“ hlásá další spokojená recenze.

Letět s těmito aerolinkami má často neobvykle osobní atmosféru, o kterou se starají veselé až žoviální letušky. Mimo to se Southwest Airlines snaží profilovat i jako firma, která dbá o životní prostředí a podporuje charitu.

Konzultantská firma Bain & Company z Chicaga, která se umístila na třetím místě, je pro své zaměstnance „dobrým krokem k urychlení kariéry“ a dalším pozitivem podle zaměstnanců je, že tam potkáte „samé chytré spolupracovníky“. Manažer firmy Steve Ellis získal 99procentní doporučení od zaměstnanců. Jediným manažerem, který získal stoprocentní přízeň svých zaměstnanců, se stal v letošní anketě Ken Powell, šéf General Mills, šesté největší firmy zabývající se potravinářským průmyslem na světě, která se získala v této anketě čtvrté místo.

Mezi konzultantské a obchodní firmy, které tvoří první desítku, žánrově příliš nezapadá internetový obchod Overstock.com, který skončil devátý. Firma ze Salt Lake City prodává přes web za velmi výhodné ceny přebytkové zboží, které se neprodalo v obchodech. Jejich ohromný sklad čítá na 890 tisíc kusů a na jejich webu lze skutečně najít vše od briliantových náušnic až po kulečníkové stoly.

Overstock.com zaměstnává „v rodinné atmosféře“ téměř 1300 lidí. Jeho tržby vzrostly za posledních deset let z 1,8 milionu na 876,8 milionu dolarů. Tak obrovský nárůst se odrazí často i v platech a hodnotě akcií, které většinou zaměstnanci vlastní.

Na šestnáctém místě nejoblíbenějších zaměstnavatelů se umístila síť populárních samoobsluh Trader Joe’s, ve kterých s vámi vždy pokladní v květovaném triku prohodí pár slov, zatímco v několika vteřinách naskládá s úsměvem váš nákup do papírové tašky. A manažer obchodu používá k dorozumívání se svými zaměstnanci znělý kapitánský zvonec.

Apple, Google a ti druzí Za zmínku také stojí sedmnácté místo investičněbankovní společnosti Goldman Sachs z Manhattanu. Tu její zaměstnanci hodnotí jako skvělou příležitost pro rozvoj, ale překážkou k naprosté spokojenosti je příliš dlouhá pracovní doba a velké množství mítinků.

Mezi dalšími společnostmi, pro které je radost pracovat, se objevil i Apple, Google, Adobe, Ford Motor, American Express a Nike. Posledním v padesátce oblíbených zaměstnavatelů je síť hotelů Marriott. Její šéf Bill Marriott dostal hodnocení jen 74 procent.

Překvapivě se neumístila firma Netflix, která se zabývá půjčováním filmů. Tato firma posílá 16 milionům svých členů filmy poštou a ve své ohromné databázi má vedle Kolji třeba i Tři oříšky pro Popelku. Do první padesátky ji nedostalo ani to, že poskytuje svým zaměstnancům neomezené čerpání dovolené.

Potopit, nebo vyzdvihnout svého zaměstnavatele se koncem roku rozhodlo několik tisíc Američanů. Pro změnu tentokrát hodnotili zaměstnanci své chlebodárce.

Na webových stránkách personální agentury Glassdoor.com vyplnili formuláře s hmatatelnými ukazateli, jako jsou mzda a benefity, ale i poněkud abstraktními tématy, jako jsou pocit ocenění nebo rovnováhy mezi prací a soukromým životem.

V podobném žebříčku pro nejlepší české zaměstnavatele, který sestavuje firma AON Hewit, vyhrála v minulém roce firma Pfitzer, kterou následoval Microsoft, CeWe Color, Ikea a Tchibo. U menších společností zabodovaly Nutricia, Cisco Systems, Oriflame nebo Jan Becher.

Facebook Southwest Bain & Company General Mills Edelman Airlines

Boston SAS Institute Slalom Overstock.com Susquehanna Consulting Consulting International Group

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...