130 let

Fed: Snižování úroků v USA skončilo

Česko

WASHINGTON Představitelé americké centrální banky Fedu opustili svou rétoriku mlžící, co by se mohlo do budoucna se sazbami dít, a dali najevo, že další snižování úroků v USA není pravděpodobné. Napsala to včera agentura AP.

„I v případě, že by ekonomika ještě o něco zeslábla, měl by Fed odolat očekávanému volání po dalším zásahu do úroků,“ řekl guvernér Fedu Kevin Warsh.

Muž číslo dvě ve Fedu, místopředseda Donald Kohn, dodal, že se úroková politika Fedu nyní zdá adekvátní. A prezidentka pobočky v San Francisku Janet Yellenová označila současnou výši sazeb za přiměřenou.

Předseda Fedu Ben Bernanke a jeho kolegové dávají poslední měsíc čím dál jasnější signály, že je nynější etapa snižování úroků na konci. Uvolňování měnové politiky přitom bylo nejrazantnější za dvě dekády. Snižování úroků začalo v září a potřebuje měsíce na to, aby prostoupilo hospodářstvím.

Ekonomika by měla začít růst ve druhé polovině roku Neznamená to ale, že je ekonomika sužovaná cenami domů a úvěrovou krizí z nejhoršího venku. Fed přesto doufá, že nízké úroky spolu s vládním plánem daňových úlev pomůžou ekonomice ve druhé polovině roku růst.

Obavy ale zesilují rostoucí ceny energií, potravin a komodit, které by mohly roztočit inflační spirálu. Další snížení úroků by cenovou situaci jen zhoršilo.

Mnoho ekonomů proto předpovídá, že Fed nechá základní úrokovou sazbu na nynějším čtyřletém minimu dvou procent při dalším jednání Výboru pro operace na volném trhu a pravděpodobně i po zbytek roku. Další zasedání se uskuteční za měsíc, tedy 24. a 25. června, připomněla AP.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás