130 let

„Gen škrobu“ zvýší úrodu rýže

Česko

Po přečtení kompletní dědičné informace rýže v roce 2000 podnikají genetici cílené „zátahy“ na geny, které mohou významným způsobem zlepšit stávající odrůdy. Genetici z Pennsylvania State University nyní objevili v DNA rýže gen, který má zásadní vliv na velikost zrn.

Gen GIF1 řídí činnost enzymu invertázy, jejž rostlina využívá k proměně jednoduchých cukrů na škrob. Sehrává proto klíčovou roli při tvorbě rýžových zrn, tvořených z valné části právě škrobem. Naši předci šlechtili rýži na velikost zrn a zároveň tak nevědomky vybírali rostliny s výkonnějšími variantami genu GIF1. U plané rýže pracuje gen GIF1 na malý výkon ve všech buňkách rostliny. U domestikované rýže s velkými zrny zvyšuje gen GIF1 aktivitu v těch částech rostliny, které zajišťují přísun živin pro tvorbu zrn.

Objev genu GIF1, zveřejněný v prestižním vědeckém časopise Nature Genetics, otevírá možnost pro další zefektivnění jeho činnosti, posílení tvorby škrobu v zrnech a zvýšení výnosů plodiny, s níž stojí i padá výživa většiny obyvatel třetího světa.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás