130 let

Goldman Sachs vyšetřuje už i Británie

Česko

Údajné podvodné obchody Goldman Sachs prý připravily Royal Bank of Scotland o 840 milionů dolarů.

WASHINGTON Obvinění americké Komise pro cenné papíry (SEC) proti investiční bance Goldman Sachs z podvodu na investorech způsobilo otřes na Wall Street. Mezi bankéři panují obavy z tvrdého zásahu vlády Baracka Obamy proti burze v rámci chystané reformy dohledu nad finančním trhem. Informoval o tom včera americký list The Washington Post.

Problémy však má Goldman Sachs už i ve Velké Británii. Indický server Economic Times včera napsal, že britský finanční regulátor Financial Services Authority (FSA) začal v reakci na krok SEC vyšetřovat londýnské operace banky. Vyšetřovatelé FSA přitom spolupracují se svými americkými kolegy. SEC v pátek podal civilní žalobu na banku a jednoho z jejích viceprezidentů Fabrice Tourreho kvůli údajnému překrucování a opomíjení klíčových údajů o obligacích CDO (collateralized debt obligation), které banka nabízela investorům. Svým jednáním tak banka podle regulátorů způsobila škodu ve výši jedné miliardy dolarů (zhruba 18,6 miliardy korun).

Včerejší The Sunday Times uvádějí, že Tourre pracoval v londýnském vedení Goldman Sachs od konce roku 2008. „Je zřejmé, že FSA zkoumá obchody podobné transakci, která vedla amerického regulátora k podání žaloby,“ píší Sunday Times.

Dalším důvodem vyšetřování FSA je skutečnost, že jednou z největších obětí je britská banka Royal Bank of Scotland, která při této obří defraudaci přišla celkem o 840 milionů dolarů. Banka nyní zvažuje právní kroky proti Goldman Sachs, která se však vehementně brání, jakékoli pochybení odmítá a prohlašuje, že kroky amerického regulátora nemají právní opodstatnění. Cena akcií Goldman Sachs se nicméně na newyorské burze propadla proti minulému týdnu o 10 procent, což je nejvíce od března 2009. Pokles o 1,6 procenta vymazal zisky z minulého týdne akciového indexu S&P 500, který původně posílil díky lepším očekáváním společností, jako je Intel, J. P. Morgan Chase nebo CSX. Před pátečním propadem rostl index již sedmý týden za sebou, což bylo nejdelší období od května 2007.

„Byl jsem ohromen výdělky, kterých jsme dosáhli, a trh také fungoval dobře, ale pak dostanete ránu do břicha těmito problémy Goldman Sachs,“ postěžoval si listu The Washington Post Don Wordell z investičního fondu Ridge Worth Mid-Cap Value Equity Fund. „Vrátilo to investory do reality. Je tu obrovské množství skepse.“

Zpravodajský server NY Dailynews. com přirovnal ve svém editorialu krok komise k přilití benzinu do populistického ohně, který hoří na Wall Street. Komise si podle něj nemohla vybrat šťavnatější cíl než nejbohatší banku nebo tak udělat v době pro americkou ekonomiku a bohatství New Yorku nebezpečnější.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás