130 let

Golf | foto: Reprofoto

Golf hýbe Prahou

Česko
  •   10:59
PRAHA - Golf - hra gentlemanů s přísnou etikou a pro lépe situované. Dříve tomu tak vskutku bylo. Dnes je situace jiná. Golf sice i u nás zůstává hrou se specifickou etikou, ale už zdaleka není jen pro bohaté, naopak je to hra přístupná široké veřejnosti.

První pražský golfový klub vznikl již v roce 1926 pod názvem Golf Club Praha (GCP). GCP si vybudoval hřiště v Praze-Motole a v roce 1927 zde uspořádal první soutěž. Motolské hřiště, které se dříve rozkládalo na opačné straně údolí než dnes, bylo centrem českého golfu a roku 1930 se zde konalo první národní mistrovství Československé republiky na rány o putovní Masarykův pohár.

Golfová hřiště v Praze

Driving range
(tréninkové louky), není zapotřebí ani klubové členství, ani zelená karta (základní handicap)

Bestgolf blue sky
Toužimská ulice, Praha 9, Aeroklub Letňany

Golf club Divoká Šárka
Nad Lávkou 5, Praha 6, v zadní části koupaliště Džbán

Golf club Academica
Rohanský ostrov (pod Libeňským mostem), Praha 8



Golfová hřiště

Golf Praha Hodkovičky
Vltavanů 982, Praha 4, Hodkovičky

Golf club Hostivař (akademie)
Hornoměcholupská 565, Praha 10, Hostivař

Golf club Praha
Plzeňská 41, Praha 5

Golf Resort Zbraslav
K Radotínu 15, Praha 5

Golf centrum Spektrum
Obchodní 113, Průhonice

Erpet golf centrum
Strakonická 2860/4, Praha 5

Golf club Čechie
U Sluncové 618, 186 00 Praha 8

Začínáte? Navštivte akademii
V metropoli dnes můžete navštívit jak venkovní hřiště, golfovou halu - indoor -, tak tréninkovou louku neboli driving range. V Praze fungují také takzvané akademie. Jsou to hřiště, která mají vzdálenosti mezi jamkou a odpalištěm menší než na klasickém hřišti. „Akademie jsou velmi vhodné pro začínající hráče. Ti mohou jít na tato hřiště i bez základního handicapu,“ říká golfová trenérka Pavlína Kulichová. Na tréninková odpaliště totiž nemusíte vlastnit základní handicap (dříve tzv. zelenou kartu).

Na tato hřiště může přijít v podstatě kdokoli, kdo si chce zkusit golf nebo se chce připravit na zkoušku na základní handicap. Tato zkouška se pak skládá pod dohledem trenéra. „Sestává ze dvou částí - teoretické, kdy musíte prokázat znalosti pravidel golfu, a praktické. To znamená, že na hřišti o devíti jamkách musíte zahrát minimálně devět bodů,“ vysvětluje Pavlína Kulichová. Záleží jen na vašich dovednostech, abyste zkoušku složili. Podle Kulichové to může být týden, ale i půl roku. Každopádně musíte absolvovat lekce, při kterých si osvojíte základní golfové techniky. Nejdřív na tréninkovém odpališti a pak na hřišti.

Golfisty nezastaví ani špatné počasí
Ještě před pár lety odložila většina nadšenců své golfové nádobíčko do kouta a od prosince do dubna jej vytáhla jen občas, když to zima dovolila. V roce 1994 bylo otevřeno Golf centrum v pražském Erpetu. Haly samozřejmě nikdy nenahradí venkovní hřiště či driving range a krásu v otevřené krajině, ale většina golfistů možnost tréninku a hry nezávisle na počasí a denní době kvituje s povděkem.

Proti jiným sportům se halový golf od toho pod širým nebem dost liší. Samozřejmě že u takového tenisu či volejbalu rovněž záleží na povrchu a povětrnostních podmínkách, nicméně rozměry hřiště a výška sítě zůstávají stejné. U golfu nahrazuje vzdálenosti virtualita a počítače, které vyhodnocují let míče.

Autor: