Hamilton se dlouho neradoval

SPA-FRANCORCHAMPS Vítězem Velké ceny Belgie vozů formule 1 se dvě a půl hodiny po dojezdu stal Felipe Massa z Ferrari, ačkoliv cílem projel až jako druhý. Původnímu vítězi Lewisi Hamiltonovi z týmu McLaren přičetli traťoví komisaři k výslednému času 25 sekund, které jej odsunuly až na třetí místo za Nicka Heidfelda z BMW.

Hamilton se měl provinit tím, že si v dramatickém závěru zkrátil trať v šikaně při pokusu o předjetí v té době vedoucího Kimiho Räikkönena. Po změně výsledků má Hamilton před Massou, který slaví pátý triumf v sezoně, už jen dvoubodový náskok v čele šampionátu.

Ihned po inkriminovaném manévru Hamilton sice finského rivala ve ferrari evidentně pustil na rovince před sebe, vzápětí jej ale při dalším útoku znovu předjel. Podle komisařů nicméně předchozím zkrácením trati získal výhodu. Bezprostředně po závodě se Hamilton divil, že incident byl vůbec vyšetřován.

„Kdybych za tohle měl dostat trest, tak by nebylo něco v pořádku se současným systémem,“ řekl. „Vytlačil mě (Räikkönen) ze zatáčky. Mohl to udělat férověji, protože jsem neměl moc šancí se vyhnout. Proto jsem jel mimo trať a taky jsem ho hned zase pustil před sebe. Bylo to těsné,“ uvedl Hamilton.

Jeho tým rozhodnutí okamžitě zkritizoval. „Té argumentaci nerozumíme. Ta situace nerozhodla o vítězi. Pokusíme se odvolat, i když šance máme asi malé,“ uvedl sportovní šéf dodavatele motorů Mercedes Norbert Haug.

Stejně jako byla dramatická dohra, byl vzrušující i konec závodu. Räikkönen měl na dosah čtvrté vítězství v belgické GP za sebou, ale nezvládl závěr ovlivněný deštěm.

Od druhého kola přitom na své oblíbené trati vedl, před nájezdem do předposledního okruhu ale neodolal Hamiltonovu útoku, a když vzápětí začalo pršet, nezvládl v pokračujícím souboji vůz a skončil mimo trať. Na první místo teď ztrácí už 19 bodů, v pořadí klesl na čtvrté místo.

***

Výsledky: 1. Massa (Braz./Ferrari) 1.22:59,394 (prům. rychlost: 222,805 km/h), 2. Heidfeld (Něm./BMW) -9,383, 3. Hamilton (Brit./McLaren) -10,539. Pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Hamilton 76, 2. Massa 74, 3. Kubica 58 (Pol./BMW). Pohár konstruktérů: 1. Ferrari 131, 2. McLaren-Mercedes 119, 3. BMW-Sauber 107.