Hamilton udělal první krok

Formule 1: mistr světa Kimi Räikkönen dojel v prvním závodě sezony až na osmém místě

MELBOURNE Úvodní Velkou cenu sezony formule 1 vyhrál v Austrálii britský vicemistr světa Lewis Hamilton s vozem McLaren. V Melbourne dojel do cíle po suverénním výkonu před Nickem Heidfeldem z BMW-Sauber, třetí skončil další Němec Nico Rosberg s williamsem, který se postavil na stupně vítězů poprvé v kariéře.

Dojelo pouze sedm z 22 vozů, závod nedokončil ani jeden z jezdců Ferrari. Přesto Kimi Räikkönen získal alespoň bod za osmé místo.

Vítěz kvalifikace Hamilton po startu uhájil vedení před dotírajícím Robertem Kubicou, po kolizi několika jezdců v první zatáčce však hned musel na trať zpomalovací vůz a mechanici měli práci i s ferrari Felipeho Massy, který po smyku narazil do bariéry. „V první zatáčce to bylo hodně těsné, ale pak už jsem mohl jet v klidu. Je to skvělý start, asi to byl můj dosud nejlepší závod. Po celý víkend jsme odváděli perfektní práci,“ prohlásil Hamilton.

Razantně vpřed po startu uháněl zejména Kimi Räikkönen, jenž kvůli potížím s palivovým čerpadlem v kvalifikaci startoval až z 15. místa. Po chvíli už ale obhájce titulu i australského prvenství jezdil na bodované osmé pozici.

Hamilton se v čele závodu začal Kubicovi vzdalovat, zanedlouho měl k dobru přes deset vteřin. Polák zajel už v 16. kole do boxů, a na druhé místo se tak posunul Fin Heikki Kovalainen v druhém mclarenu.

Po dalších zastávkách se pak už na třetí pozici objevil Räikkönen, který nejprve předjel Rubense Barrichella a pak mu pomohlo i odstoupení Jarna Trulliho z pátého místa. Zpomalovací vůz se na melbournský okruh vydal znovu po kolizi Davida Coultharda s Massou, a když se v polovině závodu vrátil na své místo do boxů, nezvládl Räikkönen manévr při útoku na druhého krajana Kovalainena a ocitl se mimo trať.

Oba mclareny tak dál kroužily v čele, zatímco stáj Ferrari si vybírala další porce smůly: definitivně zastavit musel Massa a Räikkönen se vrátil od mechaniků až na posledním místě z 11 jezdců, kteří v tu chvíli ještě v závodu pokračovali. Navíc přišla další jezdecká chyba a v závěru nevydržel ani jeho vůz.

Kubica mohl na druhou pozici už jen vzpomínat, propadl se dozadu a nakonec ani on Velkou cenu nedokončil. Třetí jezdil jeho kolega z týmu BMW-Sauber Heidfeld.

Potřetí se vozy v Albert Parku srovnaly za safety carem po havárii Tima Glocka a o další pozdvižení se mezitím postaral Barrichello, který z boxů vyrazil příliš zhurta a zranil jednoho mechanika Hondy. Do cíle dojel šestý, ale za nerespektování červeného světla při vyjetí na trať byl diskvalifikován; díky tomu si Räikkönen připsal aspoň bod.

V závěru už třiadvacetiletý Hamilton své páté prvenství v kariéře bez potíží kontroloval. „Připomnělo mi to moje první vítězství, loni v Montrealu vyjel safety car dokonce čtyřikrát. Není to jednoduché, musíte pořád kontrolovat situaci za sebou,“ podotkl britský pilot, který očekává, že v příštím závodu za týden v Malajsii se rivalové z Ferrari opět předvedou v plné síle. „Pořád je to skvělý tým, jeden špatný víkend může v sezoně postihnout každého,“ dodal.

Výsledky (58 kol, 307,6 km): 1. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) 1:34:50,616 (prům. rych. 194,578 km/h), 2. Heidfeld (BMW-Sauber) -5,478, 3. Rosberg (oba Něm./Williams) -8,163, 4. Alonso (Šp./Renault) -17,181, 5. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) -18,014, 6. Nakadžima (Jap./Williams) -1 kolo, 7. Bourdais (Fr./Toro Rosso) -3 kola, 8. Räikkönen (Fin./Ferrari) -5 kol.