130 let

I opeřenci dostanou dýchnout

Česko

Tažní ptáci dostávají od vědců „dýchnout“ podobně jako řidiči podezřelí z konzumace alkoholu. Biologové nehledají v ptačím dechu stopy po alkoholu. Hodnotí zastoupení izotopů uhlíku C12 a C13 ve vydechovaném oxidu uhličitém. Zastoupení obou izotopů je různé v živočišných a rostlinných materiálech, a jejich poměr proto prozradí, čím se pták v poslední době živil.

Vědci sledují ptáky po návratu ze zimovišť. Poměr izotopů uhlíku v peří ukáže, co pták konzumoval po dobu několika měsíců, jež trávil v teplých krajích. Z poměru izotopů ve vydechnutých plynech vyplývá, jakou potravu pták přijímal během krátkých zastávek za letu na letní hnízdiště. Výsledky tohoto výzkumu poslouží k ochraně tažných ptáků.

Vědci budou například chránit ty zdroje potravy, na kterých jsou ptáci během náročného letu závislí. Americký srnadec bělohrdlý se běžně živí hmyzem a bobulemi. Během návratu ze zimovišť na hnízdiště ale konzumuje zrní zemědělských plodin. Pro úspěšný tah strnadců je proto důležité, aby nacházeli dost potravy na polích.

Autor: