130 let

Jídlo mladšího národa: co Amerika jí v roce 1940

Česko

Mark Kurlansky je jedním z nejznámějších amerických historiků jídla. Dvě z jeho předchozích knih s nepřitažlivými názvy Treska a Sůl se staly celosvětovými bestsellery. Kurlansky ukázal, že nejde jen o to, co je na stole a jak je to připraveno, ale také o to, jak se naše jídlo na stůl dostává a jak přísun potravin může změnit osudy národů. V jeho podání je treska pro vývoj naší civilizace stejně důležitá jako uhlí či ropa a v soli se promítají dějiny stejně jako v nejlepších kronikách.

Kurlanského nejnovější kniha je zajímavá už okolnostmi svého vzniku. Autor sám k ní přispěl jen úvodem. Zbytek je jeho výbor textů význačných amerických autorů první poloviny 20. století, kteří se účastnili federálního amerického programu „Amerika jí“. Tento projekt byl součástí snahy Rooseveltovy vlády o poskytnutí práce nezaměstnaným. Federální programy pro podporu umění, divadla, hudby a psaného slova v jednu dobu zaměstnávaly desítky tisíc hudebníků, výtvarníků, filmařů, divadelníků, žurnalistů a spisovatelů; mezi nimi třeba Jacksona Pollocka, Orsona Wellese nebo W. H. Audena. Na Federálním programu pro podporu spisovatelů bylo zajímavé, jak ze široka pojal svůj mandát. Spolu s význačnými prozaiky zaměstnal téměř kohokoli, kdo neměl peníze a chtěl psát. Na sedm tisíc autorů do roku 1943 vyprodukovalo přes tisíc publikací. Prvním projektem tohoto programu byly podrobné průvodce po celých Spojených státech.

Projekt „Amerika jí“ byl zahájen v roce 1939, ale již o dva roky později ho ukončila válka: Program na podporu spisovatelů se stal Spisovatelskou jednotkou Válečných služeb produkující služební příručky.

Když Kurlansky objevil v Kongresové knihově neúplný archiv příspěvků projektu „Amerika jí“, okamžitě si uvědomil, že má k dispozici historický záznam v mnohém hodnotnější, než by byla profesionálně redigovaná publikace. Více či méně zruční autoři se různým způsobem vypořádávali se zadáním podat kulinární obraz předválečné Ameriky.

Výsledkem je fascinující směs kolektivního cestopisu, amatérské etnografie a kuchařky. Vidíme svět, v němž se mění způsoby dopravy, prodeje i skladování jídla. Vedle konzerv se objevuje zmražené jídlo a ledničky téměř vytlačily centrální dodávku ledu. Zároveň se také dozvídáme, jak se jídelní zvyky točily kolem práce, kdo jídlo připravoval a kdo ho kdy s kým jedl. Přírodní cykly se tu mísí s fast foodem a místní produkce jídla je zrovna tak otázkou ekonomické nezbytnosti jako regionální identity.

Rituál se stýká s chemií, montanský smažený bobří ocas s mainským zázvorovým moučníkem, čajový dýchánek newyorské společnosti s meriendou v Novém Mexiku. Recepty doplňuje poezie a dobové fotografie. Především tu objevujeme Ameriku na přelomu epoch, reflektující svou nejbytostnější podstatu.

LITERATURA FAKTU ČESKY NEVYŠLO The Food of a Younger Land Mark Kurlansky Vydalo nakladatelství Riverhead Books, New York 2009. 397 stran.

Autor: