Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 16 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kandidáti na hejtmana mají problém s debatou ČT. Nechtějí z Ostravska do ‚červené‘ Prahy

Jedna z předvolebních debat České televize. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jedna z předvolebních debat České televize. | foto: REPROFOTO ČT

PRAHA Zhoršená epidemiologická situace v Praze vadí kandidátům na hejtmana Moravskoslezského kraje, kteří by měli ve čtvrtek do hlavního města přijet na debatu do České televize. Pod dopis pro ČT se kromě současného hejtmana podepsalo dalších sedm lídrů velkých stran.

Hejtman Ivo Vondrák (ANO) chce přesunout debatu z hlavního města do ostravského studia ČT. Praha semaforu ministerstva zdravotnictví spadla do červené barvy.

„Považujeme za skutečně problematické, abychom museli cestovat dlouhé hodiny do Prahy a zpět v době, kdy je právě Praha vysoce rizikovým místem nákazy covid-19 a kdy i náš čas je velmi omezen,“ píší kandidáti stran ve společném dopise zástupci šéfredaktora zpravodajství České televize Františku Lutonskému.

Pod dopisem jsou podepsáni kromě Vondráka také Jakub Unucka (ODS), Zuzana Klusová (Piráti), Lukáš Curylo (KDU-ČSL), Petr Kajnar (ČSSD), Josef Babka (KSČM), Vladimír Tancík (Starostové pro kraj) a Jan Lipner (STAN). Kromě SPD se tak jedná o všechny strany v krajském zastupitelstvu.

Z České televize však přišla ústy ředitele zpravodajství a sportu Zdeňka Šámala zamítavá odpověď. Tomu vadí náhlost návrhu politiků, kteří byli dle jeho slov o místě a času konání informováni více než týden dopředu. Až do včerejšího dne to ale prý nikdo z nich nerozporoval. 

Diskuze na téma cesty severomoravských politiků do Prahy pokračovala mezi Vondrákem a Lutonským i na Twitteru. Moravskoslezský hejtman tam načasování rozhodnutí svého a svých soupeřů odůvodňuje posledním vývojem epidemiologické situace v Praze, která je podle něj „červená jak světla na šraňkách“. 

„Museli jsme souhlasit s diktátem ČT, že všichni budou muset jezdit do Prahy, byť máme regionální studia,“ rozčiluje se v jednom z příspěvků Vondrák.

„Pane hejtmane, my Vás uctivě zveme, nediktujeme,“ odpověděl mu Lutonský s tím, že v ostravském studiu by ČT nezvládla při tak velké akci zajistit bezpečnější prostředí. „Neříkejte, že to nejde, řekněte, že se Vám nechce,“ kontroval hejtman.

Na Twitteru si postěžovala také kandidátka Pirátů Klusová, když napsala, že kvůli covidu musí všichni jet až do epicentra nákazy virem, které je v Praze.

Debata by se měla odehrát od 20:05 ve vysílání zpravodajského kanálu ČT 24. Podle informací serveru Lidovky.cz byla na stole i varianta úplného bojkotu debaty, mezi kandidáty se však na tomto postupu nenašla dostatečná shoda.

Epidemiologická situace v Praze a okolí je momentálně nejhorší v republice. V hlavní městě připadá na sto tisíc obyvatel 195 nakažených, v okrese Praha-východ je to více než dvě stovky. Ostrava oproti tomu eviduje na stejný počet lidí 78 pozitivních případů.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...