130 let
Praha stověžatá - ilustrační foto.

Praha stověžatá - ilustrační foto. | foto: Tomáš Krist, Lidové noviny

Exkluzivně

Každá pražská památka dostane ´strážce´. A zdraží se vstupné

Česko
  •   7:10
PRAHA - Naháněči ve stylizovaných dobových kostýmech, lákající turisty do Staroměstské radnice, na věže Karlova mostu nebo do petřínského bludiště. Tak může už brzo vypadat historická Praha.

Nejznámější památky patřící hlavnímu městu totiž v době ekonomické krize sázejí na zájem turistů. V některých objektech proto otevřou nové expozice. Například v jedné z věží Karlova mostu se chystá výstava mučicích nástrojů a replika středověkého vězení.

Jenže někteří odborníci to považují za degradaci památek. „Taková šaškárna,“ zlobí se historik umění Richard Biegel. „Je to jen další projev toho, že se z Prahy stává Disneyland,“ míní.

„My se jen snažíme památky zatraktivnit,“ namítá ale Lucie Ramnebornová, ředitelka Pražské informační služby, správce památek. Nové „služby“ ale také zvýší ceny: podle nového projektu, který mají LN k dispozici, bude základní vstupné 110 korun na osobu.

Mušketýr, kat a trubač
Před nejznámějšími pražskými památkami začnou od srpna postávat naháněči a lákat zahraniční turisty ke vstupu do objektů. Budou oblečeni do stylizovaných dobových kostýmů, což podle projektu firmy ABL FM Services zvýší komerční zájem o objekty.

PŘEČTĚTE SI: Detektivní firma zdraží památky

U každé památky bude stát jinak oblečený strážce. Tak například jednu z věží u Karlova mostu, Malostranskou mosteckou věž, kde má být muzeum mučicích nástrojů a replika středověkého vězení, bude hlídat kat, trubač a strážce v kyrysu s přilbou na hlavě.

Strážce protější Staroměstské mostecké věže bude mít na sobě helmici, halenu a suknici. Některé součásti oděvu si bude moci vybrat podle vlastního vkusu. „Kalhoty, triko a boty vlastní,“ uvádí se v projektu, s nímž se firma přihlásila do výběrového řízení.

Před věží kostela sv. Mikuláše na Malé Straně bude lákat turisty mušketýr v klobouku s peřím a v peleríně. „Budou to kustodi v historických kostýmech,“ vysvětlila ředitelka Pražské informační služby Lucie Ramnebornová, která to považuje za dobrý nápad. „Já se tomu nebráním. Něco takového má i Muzeum Karlova mostu a funguje to tam dobře,“ dodala Ramnebornová. Praha, proslavená především díky památkám, to však podle odborníků nepotřebuje. Naopak ji může poškodit, jestliže se z historického centra vytratí přirozený život a atmosféra magického města, jak ji ještě v minulém století nazýval italský spisovatel Angelo Maria Ripellino, a zdaleka nebyl sám.

„Je to absurdní. Město se mění v kýčovitou kulisu, kde se z památek stává komerční atrakce. Klid, tajemství, věže s odměnou nádherného pohledu na Prahu, to vše se podřídí prvoplánovému honu na turisty,“ varuje historik umění Richard Biegel, jednatel Klubu za starou Prahu.

Objevují se i názory, že Praha jinou cestou jít nemůže. „Pro Pražany to sice moc není, ale dělá se to v celém světě, v Benátkách vás také sveze krojovaný gondoliér. Mohla s tím už dávno přijít Pražská informační služba, kdyby ovšem nebyla neschopná,“ tvrdí historik architektury Zdeněk Lukeš.

Autor: Martina Klapalová