130 let

Konec víz do USA. Stačí jen elektronická žádost

Česko

WASHINGTON Češi budou cestovat do Spojených států bez víz. Rozhodnutí o zařazení Česka do bezvízového režimu oznámil včera v Růžové zahradě Bílého domu prezident George W. Bush. Kromě Česka se rozhodnutí USA týká ještě dalších šesti států, mimo jiné i Slovenska. Překvapivě ale chybí největší spojenec USA v bývalém východním bloku - Polsko.

Bush uvedl, že vízová povinnost pro „blízké přátele Ameriky“ pro něj byla frustrující. „Jsem rád, že mohu oznámit, že konečně přišel den, kdy obyvatelé sedmi zemí, našich přátel, budou moci cestovat do Spojených států za obchodem či jen na dovolenou bez vízové povinnosti,“ prohlásil. Z rozhovoru se zástupci zmíněných zemí podle svých slov pochopil, že současný režim byl „nespravedlivý“. Bush každopádně neurčil přesně datum, kdy by mělo ke zrušení viz dojít; řekl pouze, že se tak stane zhruba za měsíc. Bushova slova ihned uvítal český premiér Mirek Topolánek.

Pokračování na straně 8

Konec víz do USA...

Do USA bez víz - Prezident Bush oznámil zařazení Česka do bezvízového režimu

Dokončení ze strany 1

„Pokládám to za obrovský úspěch mé vlády po zřízení Ústavu pro studium totalitních režimů, po mé medaili Mašínům a nastartování diskuse o třetím odboji, po zrušení hranic v Evropě. Je to fakticky největší úspěch, kterého jsme mohli dosáhnout. Je to odstranění posledního reliktu komunismu a studené války, takže jsem velmi šťastný,“ uvedl premiér ve svém prohlášení.

Za zády amerického prezidenta se včera na vyvýšeném pódiu seřadili velvyslanci všech uvedených zemí, mezi nimi i zástupce České republiky Petr Kolář. Ten po skončení krátké tiskové konference (Bush hovořil necelé tři a půl minuty) odmítl potvrdit, jestli oním historickým datem bude, jak se spekuluje, 17. listopad. „Chápu tuto symboliku a rozumím této otázce. Nemohu vám ale něco takové potvrdit. Faktem ale je, že zrušení víz chápu jako odstranění posledního reliktu studené války, poslední cihličky v berlínské zdi,“ řekl potěšený Kolář, který výsledek tiskové konference označil za „výborný“.

Naše vlajka v teplém podzimním dopoledni vlála hned vedle americké zástavy. Jeden ze slovenských novinářů v legraci poznamenal, že jsme americké vlajce nejblíž kvůli „radaru“. Důvod byl ale prozaičtější, organizátoři tiskové konference jednotlivé vlajky seřadili podle abecedního pořádku (rozuměj v anglickém jazyce). Po České republice tak následovalo Estonsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Slovensko a Jižní Korea. Přesto se otázce radaru za víza nevyhnul ani Petr Kolář.

Žádný koňský handl „Není to žádný koňský handl. Tyto dvě věci sice spolu psychologicky souvisejí, rozhodně ne ale legislativně,“ upozornil a připomněl neúspěch Polska. Tato země totiž mezi sedmičkou vyvolených chybí, a to i přesto, že Varšava podepsala s Washingtonem dohodu o stavbě raketové základny - části amerického protiraketového štítu ve střední Evropě. Polští vojáci pomáhali a pomáhají USA v Iráku a v Afghánistánu jako součást americké koalice v boji proti teroru. „Poláci to (nezařazení do skupiny zemí pro bezvízový styk) berou realisticky. Jsou zklamáni, ale já doufám, že i oni budou brzy do Ameriky jezdit bez víz. My, jako předsednická země EU, je v tom budeme podporovat,“ dodal Kolář.

Vedle Polska jsou ve druhé skupině zemí, které si budou muset ještě na zrušení víz do USA počkat, i Bulharsko, Rumunsko, Malta, Kypr a Řecko. Český velvyslanec se svěřil i s tím, že Bushovi před slavností v útrobách Bílého domu při potřesení rukou poděkoval za „vůdcovství a odvahu“. Bush se podle Koláře těmito slovy cítil velmi potěšen.

***

Otázky a odpovědi Co dělat, až odpadne povinnost žádat o víza? * Bez víz budou moci do USA cestovat pouze držitelé biometrických pasů. Pro ostatní bude i nadále platit vízová povinnost. * Turisté budou muset předem prostřednictvím elektronického systému ESTA požádat o povolení cesty, která bude mít turistický nebo služební charakter v délce maximálně 90 dní. Jak dlouho předem o povolení požádat? * Američané doporučují zaregistrovat se nejpozději 72 hodin před cestou. Jakmile bude vyplněná žádost podána on-line, ve většině případů ESTA okamžitě vydá rozhodnutí o tom, zda žadatel může, nebo nemůže vycestovat. Americké úřady doporučují, aby si cestující potvrzení o povolení vstupu vytiskl a vzal s sebou na cestu. Jaké informace potřebuji k vyplnění žádosti? *Budou potřeba tyto údaje: jméno, datum narození, pasové informace, číslo letu a adresa pobytu v USA. Bude nutné také zodpovědět na otázky týkající se nakažlivých chorob či případného trestního stíhání. Bude potřeba zaplatit nějaký poplatek? * Zpočátku se nebude vybírat žádný poplatek. Co když už vízum mám? * Občané bezvízových zemí, kteří už mají americké vízum, o elektronický souhlas s cestou nebudou muset žádat.

O autorovi| Eduard Freisler, dopisovatel LN v USA

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás