130 let

Korejská krize: manévry USA a čínská výzva

Česko

SOUL Ve Žlutém moři včera začaly námořní manévry Jižní Koreje a Spojených států, které komunistická KLDR považuje za „provokaci“ a na něž nelibě pohlíží také Čína. Cvičení se odehrává jen pár dní po ostřelování jihokorejského ostrova Jonpchjong ze Severní Koreje. Při útoku přišli o život dva jihokorejští vojáci a dva civilisté. Čína včera navrhla naléhavou schůzku šesti zemí jednajících o severokorejském jaderném programu, na níž by se mělo jednat o aktuálních problémech.

Společné manévry mají podle Washingtonu především odstrašující efekt a jsou obranné. Účastní se jich americká letadlová loď George Washington a jsou záměrně mohutnější, než obvykle jsou pravidelná cvičení USA a Jižní Koreje. Soul na cvičení vyslal tři torpédoborce, fregaty a letectvo zaměřené na ničení ponorek.

KLDR označila manévry, které se konají v citlivé zóně mezi Korejským poloostrovem a Čínou, za „provokaci“ a oznámila, že „bez slitování“ udeří v případě narušení svrchovaného prostoru. Severní Korea přitom neuznává námořní hranice stanovené OSN po ukončení korejské války. Za své území považuje i vody kolem napadeného jihokorejského ostrova Jonpchjong, který leží jen 11 kilometrů od severokorejských břehů.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás