Úterý 2. března 2021svátek má Anežka 9 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Konec Ruzyně. Letiště dostalo jméno po Václavu Havlovi

Letiště Praha s novým anglickým názvem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letiště Praha s novým anglickým názvem. | foto: Lidové noviny

Od pátku se letiště v Praze pyšní novým jménem. Největší letiště v Česku nese jméno po zesnulém exprezidentovi Václavu Havlovi. Za přejmenováním stála původně iniciativa, kterou na internetu podpořilo na 83 000 lidí. Změna jména vyšla na 3 miliony korun.

Přejmenování právě 5. října slouží zároveň jako připomínka Havlových nedožitých 76. narozenin. Slavnostní otevření moderoval Marek Eben. Moderátor uvedl změnu letiště, jako změnu kosmetickou, která je však: "vzkazem světu, který si Václav Havel zasloužil měrou vrchovatou."  Hudební složku programu zajistila Hudba Hradní stráže a Policie České republiky. Na letišti jsou také nově instalovány fotografie a citáty Václava Havla.

"Vše potřebné je už zajištěno. Změnilo se označení budov terminálů letiště, hlášení v autobusech městské hromadné dopravy, na palubách letadel i v letištních autobusech. Změna nastala také v jednotlivých materiálech letiště. Máme třeba nová hlášení v českém i anglickém jazyce," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Co zůstane:

Jediná věc, která zřejmě zůstane nezměněná je IATA kód, který cestující mohou vyčíst na své letence. IATA kódy se běžně používají i v rezervačních systémech a označení zavazadel. Na letenkách však zbude původní označení PRG, které se nijak nedotkne procesu přejmenování letiště na Letiště Václava Havla

Změny, které cestující zaznamenají při cestě na letiště a z něj, se týkají zejména autobusové dopravy. Nejsou však nijak závratné. Nástupní stanice se bude jmenovat "Schengenská", Výstupní stanice "Letiště Ruzyně" byla přejmenována na stručnou "Ruzyni". V doprovodném hlášení MHD bude dosavadní Letiště Praha nahrazeno Letištěm Václava Havla, které se také objeví jako cílová stanice na orientačních panelech.

"Přejmenování pražského letiště na Letiště Václava Havla Praha se samozřejmě dotklo také dopravců Českého aerolholdingu, Českých aerolinií a HOLIDAYS Czech Airlines," řekla serveru Lidovky.cz mluvčí dopravců Českého aeroholdingu Hana Hejsková. "Nový název letiště je od dnešního dne na všech letech obou našich dopravců součástí palubního hlášení, prostřednictvím kterého posádky promlouvají k cestujícím.

Také on-line rezervační formulář na webových stránkách společnosti byl změněn a od dnešního dne obsahuje nový název letiště ve všech jazykových mutacích. Další úpravy pak budou následovat v letových řádech a jiných materiálech," dodala mluvčí.

Na pět set hostů dorazilo na ceremoniál

Na závěrečném ceremoniálu byla očekávanou událostí řeč Dagmar Havlové, která připomněla, že je letiště příhodným místem, protože je křižovatkou - doslova křižovatkou volných myšlenek. Bývalá první dáma také přestřihla symbolickou pásku.

Promluvil i ministr financí Karel Schwarzenberg. "Lidé si mysleli, že by jiná instituce měla nést jméno Václava Havla. Ale je to on, který přinesl národu možnost, která umožnila lidem vycestovat z této země," řekl a mezi jinými jmenoval hlavně možnosti studia v jiných zemích. Dodal, že Havel otevřel republiku světu a svobodě, a ta by se určitě neměla znovu uzavírat do sebe.

Zahajující řeč měl i ministr financí Miroslav Kalousek. Ten srovnal událost pojmenování letiště s podobnou událostí první republiky, kdy bylo po prezidentu T .G. Masarykovi, pojmenováno Masarykovo nádraží - v tu dobu nejvyspělejší dopravní tepna. Na ceremoniálu vystoupil i generální ředitel Českého aeroholdingu, který o Havlovi mluvil zejména v souvislostech s historií země.

"Z jednoho důvodu je ale volba letiště správná. Byl to on, kdo otevřel českému národu možnost vycestovat z této země," řekl Schwarzenberg.

ČR by podle Schwarzenberga měla opatrovat Havlův odkaz. "Někdy mám dojem, že se zase uzavíráme, že zase vládne v Čechách, promiňte mi to slovo, pupkozření, že se zabýváme pouze vlastními záležitostmi, a to špatně," poznamenal. Havlová uvedla, že přejmenování letiště považuje za konkrétní a hmatatelné uznání Havlových zásluh o svobodu a demokracii v ČR. Poděkovala autorovi myšlenky přejmenování režisérovi Feru Feničovi a dalším lidem za to, že s počinem souhlasili a zasloužili se o něj. Při projevech řečníků o zásluhách Havla i oceňování Feničova nápadu se několikrát objevil spontánní potlesk.

"Bude to pro lidi snadnější identifikace a nebudou si plést, kde naše republika leží. Protože to je moje zkušenost i mezinárodní, že byl problém umístit naši republiku na mapu světa, a Václava Havla přesto znali," řekl k přejmenování letiště pražský arcibiskup Dominik Duka. "A myslím si, a Václav mi to dovolí, že to je tak trochu pomsta za Ruzyň, že nebudeme vzpomínat na ruzyňskou věznici, ale že Česko má otevřené nebe," řekl Duka s úsměvem.

Letiště Ruzyně fungovalo od 30. let, do té doby dosedala letadla v Kbelích.

Nová hlášení letiště:

  • Dobrý den dámy a pánové,

vítáme vás na Letišti Václava Havla Praha v České republice. Děkujeme, že využíváte našich služeb. Cestující, kteří končí na pražském letišti žádáme, aby si po příjezdu k terminálu vyzvedli svá zapsaná zavazadla. Cestující, kteří na pražském letišti transferují, žádáme, aby se dostavili do odletové čekárny, případně kontaktovali transferovou přepážku odbavující společnosti. Přejeme vám příjemný pobyt na Letišti Václava Havla v Praze a šťastnou cestu do vaší cílové destinace.

  • Dobrý den, dámy a pánové,
    děkujeme, že jste využili služeb Letiště Václava Havla Praha. Po příjezdu k letadlu vyčkejte prosím pokynů posádky k nástupu na palubu. Přejeme vám šťastnou cestu do vaší cílové destinace.

  • Dámy a pánové,

nyní čekáme na pokyn posádky k nástupu do letadla. Děkujeme za pochopení a jménem Letiště Václava Havla Praha vám přejeme příjemný let.


, ,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...