130 let

Letních brigád je nedostatek

Česko

Méně pracovních míst a méně peněz nabízejí firmy. Část už obsadili lidé, kteří přišli o práci

PRAHA Sehnat brigádu na prázdniny bude letos pro většinu studentů velký problém. Nabídka je podle odborníků oproti loňsku nižší až o dvě třetiny, v některých oblastech dokonce brigády nejsou vůbec.

„V Praze seženu práci do několika dnů, ale v Hradci Králové je najít brigádu prakticky nemožné,“ řekla LN studentka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Veronika Pichová.

Potvrzují to i agentury. „S nabídkou brigád je to letos tragické, v některých regionech brigády prakticky vymizely,“ říká Jiří Halbrštat z agentury Manpower. Nejhůře je na tom podle jeho slov Liberecko, Ústí nad Labem, ale třeba i některé oblasti na Moravě. „Firmy teď brigádníky prakticky nenabírají,“ potvrzuje Michal Navrátil, vedoucí olomoucké pobočky personální společnosti Grafton.

Komu se již podaří brigádu na léto sehnat, bude se často muset spokojit s nižší mzdou, než by na stejné pozici měl ještě před rokem. „Brigád je podle mého odhadu až o dvě třetiny méně a logicky dochází i ke snižování mezd, což je úplně nový trend,“ upozorňuje René Kuchár z agentury Student.

Ačkoli ještě loni tak mohla mít například pokladní okolo 70 korun na hodinu, letos dostane o deset korun méně. V Jihočeském kraji jsou zatím podle Martina Kozelského ze společnosti Adecco mzdy stabilní. „Je ovšem možné, že to ještě spadne, ačkoli moc velký prostor jít dolů už není,“ řekl Kozelský. I podle dalších zástupců personálních agentur mzdy zřejmě ještě klesnou, jakmile si firmy uvědomí, že zájem o práci bude stále.

Ve srovnání s loňskem nyní lidé intenzivněji hledají práci na internetu. „Zájem lidí v sekci brigád na práce.cz stoupl oproti loňsku o 57 procent,“ uvedla Jana Skalová ze společnosti LMC, která provozuje pracovní portály jobs.cz a práce. cz. Nával nových zájemců potvrzují i další agentury. „O brigády je velký zájem vedle studentů i mezi lidmi, kteří přišli o práci. Dneska skočí skoro po každé nabídce,“ řekl Kozelský.

Průměrně si mohou studenti na brigádě vydělat 70 až 80 korun za hodinu, v regionech okolo 60 korun. Nejlépe placené jsou například pozice recepčních, hostesek nebo v oboru informačních technologií, kde se platí od devadesáti korun za hodinu. „Hostesky mají většinou přes sto korun za hodinu. Dobře placená jsou ale i místa telefonních operátorů nebo nárazové pracovní nabídky,“ řekl Halbrštat.

Odborníci z pracovních agentur proto studentům doporučují, aby se aktivně zajímali o nabídky a byli flexibilní. „Agentury dostávají nabídky ze dne na den, zájemci o práci proto musí reagovat rychle. Je větší zájem a nejlépe placené práce jsou rychle pryč,“ dodává Skalová. Kuchár ovšem upozorňuje, že studenti by si měli brigády hledat průběžně celý rok. „Brigády jsou celoroční záležitostí a nabídka během letníchměsíců nijak závratně neroste,“ upozornil.

Na práci v cizině už je pozdě Kdo si chce raději hledat práci na léto v zahraničí, bude muset vyrazit na vlastní pěst. Agenturní nabídky pracovních pobytů v zahraničí jsou už totiž pryč. „Zařizovat práci v zahraničí je teď už pozdě. Zájemcům můžeme pomoci zajistit například ubytování, ale práci si již musí najít sami přímo na místě,“ říká Leona Ryšavá ze Student Agency.

Většina lidí si ovšem podle ní uvědomuje, že o práci je letos nouze i v západní Evropě, a jsou proto opatrnější. Hitem mezi zahraničními brigádami je letos Kanada. „Máme zprávy, že se v Kanadě dá práce sehnat třeba i do týdne,“ dodala Ryšavá.

***

Studenti si na brigádě vydělají 70 až 80 korun za hodinu

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás