130 let

Literární díla na filmovém plátně

Česko

Přehlídka filmů, jejichž tvůrci se inspirovali díly světové literatury, se uskuteční od 8. do 16. května v pražských kinech Atlas a Ponrepo a ve Francouzském institutu.

Doprovodný program Svět knihy ve filmu nabídne celkem 53 filmových projekcí. Snímky, které měly premiéru v nedávné době, se představí v kině Atlas. Polská kinematografie zde je zastoupena hned dvěma pozoruhodnými tituly. Komorním psychologickým dramatem Puškvorec, které natočil klasik světové kinematografie Andrzej Wajda, a jedním z nejúspěšnějších polských filmů loňského roku – snímkem Červená a bílá. Režisér Xavery Źulawski ho natočil podle stejnojmenného románu Doroty Maslowské, které bylo v době vydání knihy pouhých devatenáct let. Debut Maslowské měl obrovský úspěch v Polsku i v zahraničí a její drsná generační výpověď se dočkala mj. i srovnání s Mechanickým pomerančem.

Atlas kromě těchto novinek uvede i osvědčené tituly, jako jsou třeba Sherlock Holmes, 3 sezony v pekle nebo rodinné snímky Mikulášovy patálie a Harry Potter a Princ dvojí krve. A rovněž adaptaci autobiografické knihy Květ pouště – režisérka Sherry Hormanová ji natočila podle příběhu somálské dívky, která se stala slavnou modelkou.

Nesmrtelná klasika Francouzský institut 13. a 14. května uvede v Kině 35 kvarteto starších filmů, které nemají diváci šanci vidět v běžné distribuci. Mj. to bude proslulý snímek z roku 1959 Hirošima, má láska režiséra Alaina Resnaise a pohádka Oslí kůže (1970), ve které hlavní role hrají Catherine Deneuveová a Jean Maraise. Milovníci filmové klasiky si na své přijdou i díky kvalitní nabídce Bia Konvikt – Ponrepo. I tady se nepřehlédnutelně zrcadlí účast Polska coby čestného hosta na Světě knihy. Promítají se zde například adaptace knih Witolda Gombrowicze – Ferdydurke (1991), Bruna Schulze – Sanatorium na věčnosti (1973) a Stanislawa Ignacyho Witkiewicze – Na starém dvoře aneb Nezávislost trojúhelníků (1984). Na programu jsou rovněž dva filmy Andrzeje Wajdy – Země zaslíbená (1974) a Slečny z Vlčí (1979) – a také čtyřdílná adaptace Tolstého románu Vojna a mír (1965–1967) v režii Sergeje Bondarčuka.

Při návštěvě Světa knihy v Průmyslovém paláci Výstaviště můžete nahlédnout do Veletržního kina. Jeho nabídka je zaměřená především na dětské diváky, a tak se promítají krátké animované filmy. Kromě nich je zde ještě k vidění Virtuální průvodce Langweilovým modelem Prahy.

Autor: