• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Losos se opět stává luxusním zbožím

Česko

SANTIAGO/OSLO Ceny lososího masa na světovém trhu prudce vyskočily poté, co chilské rybí farmy stále více decimuje virus infekční lososí chudokrevnosti. Analytici očekávají, že letošní rok bude pro rybáře kritický.

„2010 bude náš nejhorší rok v oblasti výroby a zaměstnanosti,“ řekl chilskému listu The Santiago Times Felipe Sandoval ze společnosti Mesa del Salmon. Experti očekávají, že od března do června přijde o zaměstnání až 5 tisíc zaměstnanců, což představuje čtvrtinu lidí zaměstnaných v chilském lososím průmyslu. Od roku 2008 se počet pracovních míst snížil již o více než deset tisíc.

Další pokles zaměstnanosti se očekává i v průmyslu navázaném na pěstování lososů. V některých městech, která jsou na lososech závislá, jako např. Quellon na ostrově Chiloé, dosahuje nezaměstnanost padesáti procent. Napětí mezi odbory a zaměstnavateli roste a často přerůstá v násilí.

Pokles o 75 procent „V Chile, které bylo druhým největším producentem lososího masa na světě, v posledních dvou letech klesla roční výroba o více než 75 procent,“ komentoval situaci v Chile pro britský list Financial Times Aslak Berge z norské společnosti First Securities. „Na vrcholu produkce v roce 2008 Chile dodalo 403 tisíc tun masa. Letos odhadujeme, že se bude jednat pouze o 90 tisíc tun,“ řekl Berge.

Na problémech chilských farem vydělává především Norsko, které je největším chovatelem lososů na světě. V roce 2008 pokrývalo přibližně polovinu z celosvětové produkce masa atlantských lososů. Letos by to již mohlo být až 70 procent. Růst svého podílu na trhu však očekávají i Kanada a Velká Británie, které v současnosti společně ovládají kolem dvaceti procent trhu.

Podle norského statistického úřadu stouply od začátku letošního roku velkoobchodní ceny norských lososů o 20,6 procenta. Za poslední rok se přitom ceny lososího masa vyšplhaly již o 32,5 procenta na 37 norských korun (téměř 120 korun) za kilo.

„Nikdy předtím jsme neviděli takový meziroční pokles světové nabídky. Navíc se to děje na trhu, který je stále ochoten platit víc,“ uvedl Sjur Malm, analytik norské investiční banky SEB Enskilda, a dodal: „Odhadujeme, že se světová nabídka meziročně snížila o šest procent.“

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás