130 let

Maďar v Komárně. A v klidu

Česko

Dnes už bývalý maďarský prezident László Sólyom přešel most do Komárna, přes který se loni nedostal

KOMÁRNO/PRAHA Před rokem a jedním dnem došel tehdejší maďarský prezident László Sólyom jen do poloviny Alžbětina mostu, který spojuje maďarskou a „slovenskou“ část Komárna. Přesně v polovině, kde je uprostřed Dunaje mezistátní hranice mezi Slovenskem a Maďarskem, se totiž zastavil a pak se po chvíli otočil, nasedl do auta a odjel zpět do Budapešti. Kdyby býval pokračoval, dostala slovenská policie od tehdejší vlády Roberta Fica příkaz, že prezidenta nesmí do země vpustit.

Po roce a jednom dni se situace opakovala. Ve stejném podání, ale v úplně jiné atmosféře. Místo eskorty slovenských policistů, připravené okamžitě ho vyhostit zpět do Maďarska, vítaly Sólyoma potleskem stovky nadšených obyvatel města, které i na slovenské straně řeky zůstalo převážně maďarské.

Nezměnilo se jen to, že Sólyom už není úřadující hlavou maďarského státu, když byl před několika dny vystřídán ve funkci „vládním prezidentem“ Pálem Schmittem. To, co se změnilo, je především atmosféra ve vztazích mezi Slovenskem a Maďarskem. Přestože mezi Bratislavou a Budapeští panují nadále velice rozdílné názory na takové zásadní věci, jako je udělování občanství pro zahraniční Maďary, na obou stranách je cítit snaha, aby vztahy byly co nejlepší.

Především o vůli ke spolupráci například mluvili předsedové vlád Iveta Radičová a Viktor Orbán, když se spolu na konci července setkali v rámci summitu Visegrádské čtyřky. Také slovenský ministr zahraničí a bývalý premiér Mikuláš Dzurinda, když o víkendu dával rozhovor rakouskému deníku Die Presse, mluvil o Viktoru Orbánovi jako o svém „dobrém příteli“ a za cestu ke zlepšení slovensko-maďarských vztahů označil třeba dálnici mezi Košicemi a Budapeští.

Projev ve slovenštině Tomuto novému tónu slovenskomaďarských vztahů odpovídal i průběh Sólyomovy návštěvy v Komárně. Maďarský exprezident položil květiny k soše uherského světce svatého Štěpána a přednesl projev, v němž chválil pro Slovensko problematický maďarský zákon o dvojím občanství. Ale zároveň nezapomněl na vstřícná gesta. Do Komárna pozval slovenského ministra kultury Daniela Krajcera, který sice nepřišel, ale omluvil se a poslal zdravici. Svůj projev přečetl Sólyom sice v maďarštině, avšak hned potom byl přeložen do slovenštiny a ve slovenštině rozdán i novinářům. A ve své řeči dnes už bývalá hlava Maďarska připomínala hlavně vstřícný vztah svatého Štěpána k jiným národům Uher, které pokládal za rovnoprávné s Maďary. „Bylo to v naprosté pohodě,“ svěřil se jeden ze slovenských účastníků.

Autor: