Pátek 16. dubna 2021svátek má Irena 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Tvrdil, že mu Agrofert zničil pole. Policie případ odložila

Protestní akce proti Andreji Babišovi z prosince 2016. Bohumír Rada stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protestní akce proti Andreji Babišovi z prosince 2016. Bohumír Rada stojí... | foto: ČTK

ZNOJMO Znojemská policie odložila vyšetřování zničené úrody obilí, kterou zasel majitel podniku Agro Boskovštejn Bohumír Rada na polích u Velkého Karlova na Znojemsku před dvěma lety. Mluvčí znojemské policie Lenka Drahokoupilová řekla, že policie případ odložila koncem loňského roku, protože nebyla naplněná skutková podstata trestného činu.

Rada obviňoval ze způsobení škody, již vyčíslil na víc než čtyři miliony, společnost Agro Jevišovice z holdingu Agrofert. Podnik ale namítal, že pole Radovi nepatřila a ten rok už je neměl ani v pronájmu. Rada vede s podnikem několik sporů.

V nynějším sporu šlo o 115 hektarů pšenice a 170 hektarů kukuřice. Rada měl pozemky od Agra Jevišovice pronajaté do září 2017, avšak smluvní vztah automaticky ukončily dokončené pozemkové úpravy s platností od 1. října 2014. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka řekl, že Rada dopředu věděl, že nájemní vztah k pozemkům brzy skončí a že se s ním předem snažili domluvit na finanční náhradě. „Přesto však pšenici bez jakékoli dohody zasel a nijak s námi nekomunikoval,“ dodal Hanzelka.

Podle Rady přijeli v květnu 2015 zaměstnanci Agro Jevišovice s totálním herbicidem Roundup a úrodu zničili. Od loňska je tento herbicid zakázaný. Podle Hanzelky byla pšenice nekvalitní, proto bylo nejvhodnější ji nahradit jinou plodinou.

Spory mezi subjekty začaly v roce 2011. Rada z malého Agrodružstva Jevišovice vybudoval jeden z největších zemědělských podniků v Česku, akciovou společnost Agro Jevišovice. Dostal se však do insolvence a firmu prodal v roce 2011 Andreji Babišovi.

Ve smlouvě se Agro Jevišovice podle Rady zavázalo, že bude novému podniku Agro Boskovštejn pronajímat 1500 hektarů půdy. Avšak tuto smlouvu nikdy nezaregistrovalo na pozemkovém úřadě, vložilo do něj až smlouvu na 1200 hektarů, tvrdí Rada. Bral to prý jako svůj vynucený ústupek.

Od té doby vedou podniky několik soudních sporů, poslední novinkou je insolvenční návrh na Radův podnik z minulého týdne. Podle Hanzelky dluží jevišovickému podniku 8,5 milionu korun. Podle Rady je za návrhem snaha ministra financí Andreje Babiše (ANO) ho zničit, kritizuje totiž jeho obchodní metody, které označuje za nekalé. Babiš byl dlouholetým vlastníkem Agrofertu, letos jej kvůli střetu zájmů vložil do svěřenských fondů.

Podle insolvenčního návrhu existuje více věřitelů Radova podniku, zatím se však podle insolvenčního rejstříku přihlásilo pouze Agro Jevišovice. Rada návrh považuje za šikanózní.

Agrofert si také postěžoval, že celá kauza byla počátku značně medializována, přičemž „média v naprosté většině případů zcela neobjektivně stála na straně Bohumíra Rady“. „A to i přes jasné důkazy a argumenty, které společnost Agro Jevišovice, či koncern Agrofert předložily,“ uzavřel Hanzelka.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

J. Čížek 17:22 20.5.2017
J. Čížek 13:05 20.5.2017
J. Čížek 7:42 20.5.2017

Advantage Consulting, s.r.o.
MANIPULANT S VZV (23 - 24 000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 23 000 - 24 000 Kč