8. září 2013 15:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausové nabídl místo Schwarzenberg, překvapil Kohout. Lež, řekl šéf TOP 09

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto: MAFRA - Jiří Sláma

PRAHA Jan Kohout, ministr zahraničí v demisi, prohlásil, že má informaci, že Livii Klausové nabídl místo velvyslankyně už Karel Schwarzenberg. „To je, prosím, pustá lež,“ odpověděl šéf TOP 09 Kohoutovi.

Česko nemá v současné době obsazeno ve světě osm diplomatických míst, přičemž u zhruba poloviny z nich čeká na povolení hostitelské země pro vybraného velvyslance, takzvaný agrément.

Česká velvyslanectví nejsou obsazena v Austrálii, Kanadě, Mexiku, Švýcarsku, Rakousku, Alžírsku, Rusku a Bělorusku.

Velvyslancem v Rusku by se měl stát jediný československý kosmonaut Vladimír Remek, kterého na tento post v červenci jmenovala vláda Jiřího Rusnoka v demisi. V diskusním pořadu České televize to řekl ministr zahraničí v demisi Jan Kohout.

ČTĚTE TAKÉ:

Zda opravdu bude Remek v čele české ambasády v Rusku, odmítl Kohout říci. Ještě nepřišel agrément pro toho, pro koho byl požádán, prohlásil pouze.

Spor se Zemanem

Kvůli jmenování Remka velvyslancem v Moskvě a manželky někdejšího prezidenta Livie Klausové velvyslankyní v Bratislavě se dostal do sporu s prezidentem Milošem Zemanem někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Kohout uvedl, že má informaci, že sám Schwarzenberg toto místo Klausové před delší dobou nabídl. Bývalý ministr zahraničí to v televizi ale důrazně odmítl.

Kohout také uvedl, že bude do konce funkčního období nynější vlády předkládat návrhy na velvyslance jen v případech, které budou "hořet". Podle něj by mohlo jít o jeden až dva případy, ke kterým ale nemusí vůbec ani dojít. Na otázku, kde by to mohlo "hořet", ministr uvedl oblast Blízkého východu.

ČTK, Lidovky.cz